UEFA Europa League
Neapol a Man United padli, Dortmund, Sevilla i Sparta víťazne! (video)
Autor: TASR   |   Publikované: Thursday, 18. February 2016, 22:55

ŠTVROK

Futbalisti SSC Neapol prehrali v prvom zápase šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2015/2016 na pôde španielskeho Villarrealu 0:1. Odveta je na programe 25. februára na ich štadióne San Paolo.

V stredovej formácii SSC nastúpil slovenský reprezentant Marek Hamšík, ktorý patril k najaktívnejším na ihrisku. Odohral celých 90 minút, ktoré však priniesli len málo pekných ofenzívnych akcií a skutočných šancí. V drese talianskeho tímu sa až v 68. minúte dostal na ihrisko argentínsky bombardér Gonzalo Higuain, no boli to domáci, ktorí v 82. minúte zásluhou Denisa Suareza naklonili postupové misky váh na svoju stranu. Suarez sa presadil strelou z priameho kopu z vyše 20 metrov, keď prestrelil múr i brankára hostí Pepeho Reinu.

Manchester United si nezahojil rany po kolísavých výkonoch v Premier League, v ktorej sa mu vzďaľujú priečky zaručujúce účasť v Lige majstrov. Bez kapitána Wayna Rooneyho i španielskeho brankára Davida de Geu, ktorý sa zranil na predzápasovej rozcvičke, prehral tím Louisa van Gaala s dánskym Midtjyllandom na jeho pôde 1:2. Medzi žrďami "červených diablov" sa namiesto de Geu predstavil Sergio Romero. Hostí poslal do vedenia v 37. minúte Memphis Depay, ale o vyrovnanie sa ešte do prestávky postaral Pione Sisto. Po zmene strán sa dánskemu zástupcovi podarilo zvrátiť skóre presným zásahom Paula Onuachua zo 77. minúty, ktorý ho pred duelom na Old Trafforde udržal v hre o senzačný postup.

Prestížny súboj videli fanúšikovia v Dortmunde, kde Borussia privítala FC Porto a nad "drakmi" zvíťazila 2:0 po góloch poľského obrancu Lukasza Piszczeka a Marca Reusa. Oba tímy v tejto sezóne obsadili v Lige majstrov tretie miesta vo svojich skupinách a dostali šancu pokračovať na pohárovej scéne v EL, vo výhodnejšej východiskovej pozícii pred odvetou v Porte je nemecký klub.

Obhajca trofeje FC Sevilla potvrdil rolu obrovského favorita proti nórskemu Molde FK, nad ktorým triumfoval 3:0 vďaka dvom presným zásahom kanoniera Fernanda Llorenteho, skóre uzavrel jeho francúzsky nástupca na ihrisku Kevin Gameiro.

Valencia zmietla z ihriska Rapid Viedeň päťgólovou kanonádou v prvom polčase a len obrovský zázrak v podaní rakúskeho klubu ju môže po triumfe 6:0 v odvete obrať o postup. Domáci vstúpili do stretnutia ako z "partesu", už v štvrtej minúte sa presadil dôrazný Santiago Mina, pričom o chvíľu na neho gólovo nadviazal Dani Parejo. Obrana Rapidu naďalej "horela", nárok nemal ani náhradný brankár Richard Strebinger, ktorý zastúpil medzi tromi žrďami zraneného Slováka Jána Novotu. Nevýraznú defenzívu hostí ešte do konca polčasu gólovo zaklincovali Mina, Alvaro Negredo a Andre Gomes a presvedčivý výsledok zveľadil v samom závere Rodrigo.

Dôležitý triumf dosiahla pražská Sparta. Doma na Letnej podala proti FK Krasnodar výborný výkon a z množstva príležitostí sa napokon dočkala rozdielového gólu. Po hodine hry si na Dočkalov center z pravej strany na zadnú žrď ideálne naskočil Lukáš Juliš a poslal svoj tím do vedenia. "Rudí" si vydretý triumf 1:0 do záverečného hvizdu udržali a v odvete nebudú musieť hrať pod tlakom.

Prvý zápas šestnásťfinále EL sa odohral už v utorok v Istanbule, domáci Fenerbahce v ňom zvíťazil nad Lokomotivom Moskva s Jánom Ďuricom v základnej zostave 2:0.

Galatasaray Istanbul - Lazio Rím 1:1 (1:1)
Góly: 12. Sarioglu - 21. Milinkovič-Savič

FC Augsburg - FC Liverpool 0:0
M. ŠKRTEL pre zranenie nefiguroval na súpiske hostí

Olympique Marseille - Athletic Bilbao 0:1 (0:0)
Gól: 54. Aduriz

FC Sion - Sporting Braga 1:2 (0:1)
Góly: 53. Konate - 13. Stojilkovič, 61. Silva. ČK: 90. Vukčevič (Braga)

Sparta Praha - FK Krasnodar 1:0 (0:0)
Gól: 64. Juliš

Sporting Lisabon - Bayer Leverkusen 0:1 (0:1)
Gól: 26. Bellarabi. ČK: 74. Semedo (Sporting)

Góly: 6. Piszczek, 71. Reus

RSC Anderlecht Brusel - Olympiakos Pireus 1:0 (0:0)
Gól: 68. Mbodji

AC Fiorentina - Tottenham Hotspur 1:1 (0:1)
Góly: 59. Bernardeschi - 37. Chadli (z 11 m)

FC Midtjylland - Manchester United 2:1 (1:1)
Góly: 44. Sisto, 77. Onuachu - 37. Depay

FC Villarreal - SSC Neapol 1:0 (0:0)
Gól: 82. Suarez
M. Hamšík (Neapol) odohral celý zápas

AS St. Étienne - FC Bazilej 3:2 (2:1)
Góly: 9. Sall, 39. Monnet-Paquet, 77. Bahebeck - 44. Samuel, 56. Janko (z 11 m)

FC Sevilla - Molde FK 3:0 (1:0)
Góly: 35. a 49. Llorente, 72. Gameiro

UTOROK

V utorňajšom prvom zápase šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2015/2016 zvíťazili futbalisti Fenerbahce Istanbul nad Lokomotivom Moskva 2:0 a vytvorili si solídnu pozíciu do odvety.

Oba góly tureckého tímu, ktorý mal hernú prevahu a miestami drvivý tlak, strelil brazílsky stredopoliar Souza. V drese hostí odohral na stopérskom poste celý duel slovenský reprezentačný obranca Ján Ďurica.

Ďalšie zápasy sú na programe vo štvrtok, odvety 25. februára.

Fenerbahce Istanbul - Lokomotiv Moskva 2:0 (1:0)
Góly: 18. a 72. Souza. Rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.)
J. Ďurica (Lokomotiv) odohral celý zápas

tasr © 2014, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.