Fortuna liga
Zvýšila by umelá tráva úroveň ligy a futbalu na Slovensku?
Autor: Karol Marton   |   Publikované: Sobota, 26. marec 2016, 08:00

Rozhodnutie MŠK Žilina vymeniť na hlavnej ploche živý trávnik za umelý sa nestretlo s pochopením fanúšikov klubu a širokej futbalovej verejnosti. Táto kontroverzná téma má však aj svojich zástancov. Poďme si zhrnúť plusy a mínusy obidvoch povrchov.

Tak ako k futbalu odjakživa patrí lopta a dve bránky, tak k nemu patrí aj prírodná tráva. Najpopulárnejší šport na svete si stále zachováva svoju jednoduchosť prameniacu z jednoznačných pravidiel a nenáročnej výbavy. K tomu patrí aj prírodný trávnik, ktorý dodáva futbalu akúsi tradičnosť. K plusom musíme zaradiť aj názory hráčov, z ktorých väčšina preferuje prírodný povrch, prechod a fungovanie na umelom je však len otázka zvyku.

Negatíva živej trávy sú obšírnejšie, v našich klimatických podmienkach dvojnásobne. Jarná časť sezóny je niekoľko týždňov poznačená náročnými terénmi a ani vyhrievané trávniky výrazne nepomáhajú. Príkladom je Podbrezová, kde je momentálne aj napriek výmene trávnika povrch, ktorý atraktívnemu futbalu veľmi neprospieva.

Dôležitým faktorom je pre naše kluby finančná otázka spojená s údržbou týchto povrchov. Technický riaditeľ MŠK Žilina sa vyjadril k tejto problematike: „Ročné náklady na údržbu a prevádzku tréningových a hracích plôch klubu sa pohybujú na úrovni 100.000,- EUR, z toho približne polovica pripadá na údržbu hlavného ihriska. Prevádzka a údržba umelého trávnika na hlavnom štadióne by nepresiahla viac ako 10.000,- EUR ročne.“ Asi netreba zdôrazňovať, aké dôležité je pre naše kluby minimalizovať náklady na chod klubu. V tomto prípade umelá tráva jasne vyhráva.

Čo by umelý povrch znamenal pre úroveň ligy a jej kvalitu? Na ťažkých, nasiaknutých terénoch sa často hrá nepohľadaný futbal, v ktorom je technicky vyspelejšie mužstvo znevýhodňované. Umelá tráva prospieva futbalu, tímy sa nemôžu vyhovárať na terén a kombinačný futbal má zelenú. Skvelým príkladom je AS Trenčín. Klub, ktorý momentálne kraľuje slovenskému klubovému futbalu postavil svoju koncepciu práve na umelom povrchu. Mužstvo hrá atraktívny futbal a čo je najdôležitejšie, klub dosahuje úspechy a dokáže vychovávať perspektívnych mládežníkov. Trenčín pri tom nedominuje len na svojom štadióne, veď minulý rok vonku neprehral ani v jedinom dueli a dokázal zvíťaziť napríklad aj na pôde rumunského klubu Steaua Bukurešť.

MŠK Žilina sa rozhodol pre umelý koberec aj z dôvodu, aby z hlavného štadióna urobil akési centrum pre všetky tímy, nie len A mužstvo. Nebolo by skvelé, keby sa pred majstrovským zápasom prvého tímu hralo na rovnakom štadióne aj stretnutie staršieho či mladšieho dorastu? Juniorské tímy by tak hrali zápasy na kultúrnych štadiónoch a nie na rôznych dedinách, ako tomu často je v súčasnosti. Štadión s týmto povrchom by rovnako zvládol omnoho väčšiu porciu tréningových jednotiek. Pre slovenské kluby by malo byť prioritou výchova talentovaných hráčov, na nedokonalých povrchoch to často nie je možné.

Futbalová verejnosť je názoru, že umelý trávnik je príčinou častých zranení futbalistov. Táto mienka sa nezakladá na pravde. Technický riaditeľ MŠK Žilina Pavol Müller hovorí: „Podľa prieskumu FIFA, ktorý vykonala prostredníctvom asociácie ESTO v roku 2015 v rámci celej Európy, je počet zranení pri tréningu a hre na umelom trávniku podstatne nižší ako na prírodnej tráve a aj typy zranení sú podstatne menej „devastačné" pre organizmus. Jedným z hlavných dôvodov je, že umelá tráva má v celej hracej ploche rovnakú štruktúru a vlastnosti a je bez nerovností.“

Čo dodať na záver? Každý nech si spraví svoj vlastný názor, pri ktorej možnosti by sa slovenský futbal posunul dopredu. Osobne kvitujem rozhodnutie MŠK Žilina, klub myslí pokrokovo a som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude ťažiť z výhod, ktoré ponúka umelá tráva. Na tomto povrchu sa nehráva len v severských krajinách, ale je trendom aj vo Francúzsku či Taliansku, kde na ňom trénujú a hrajú mládežnícke tímy.

Článok je osobným vyjadrením autora a nemusí sa zhodovať s názormi všetkých členov redakcie PROFUTBAL.sk.
Diskusia

Pridajte svoj komentár


Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 33 prísp., posledný 31.03.2016 21:46:39
Zobrazuje sa niekoľko vybraných názorov z diskusie, ktoré naši čitatelia označili ako najlepšie.
publ.: 26.03.2016 11:32:46 - 1 reakcia
Hrávať ligu na umeline je najväčšia blbosť . Však 99,9 % klubov vo svete hráva na prírodnej tráve. Stačí sa pozrieť k susedom do Poľska a Česka či niekto ide hrávať ligu na umeline. Ja by som to zakázal. Ak Trenčín dostavia nový štadión nebude mať náhodou aj on vyhrievaný prírodný trávnik? Žilina sa začala poslednú dobu uberať veľmi zlým smerom či po stránke hráčskej, alebo aj po stránke infraštruktúry štadióna. »»
publ.: 26.03.2016 16:34:04
Ak by to SFZ+ULK dohnali do extrému a nariadili hrať ligu od októbra do apríla tak umelý povrch by bol nutnosť. Najlepšie terény sú medzi májom a septembrom, paradoxne sa v tom období hrá najmenej. Argumentuje sa tým že ide o čas dovoleniek a ľudia by na futbal nechodili. Že nechodia v novembri ani vo februári či marci pre chladu, počasie pod psa a slabej kvalite hry pre neregulárne terény im už neprekáža. Riešením je liga jar-jeseň, alebo ako to nazývajú v Írsku letná liga. Hralo by sa od apríla do októbra a zvýšil by čas aj na takmer mesačnú letnú pauzu pre chudákov dovolenkárov. Plusov tohto systému je neúrekom a netýkajú sa len regulárnosti terénov a lepšej klímy počasia pre divákov. Dlhá zimná pauza zvykne robiť hlúpe zemetrasenia v kádroch a na jar častokrát vidíme úplne nové jedenástky čo s jeseňou nemali nič spoločné. Na konci roka tiež končia sponzorské zmluvy a niektoré kluby čo gro rozpočtu prejedli na jar krvácajú. Sponzoring by bol atraktívnejší ak by šlo o jednu sezónu odohranú v tom istom kalendárnom roku, financovanie klubov a účtovníctvo prehľadnejšie a jednoduchšie. Negatívom, alebo skôr problémom sú asociačné termíny, keďže by sa muselo hrať aj počas reprezentačných prestávok. V Írsku to majú vyriešené jednoducho - ak hráš domácu ligu nemôžeš reprezentovať. Respektíve ak máš kvalitu na repre tak si dávno v Anglicku prípadne Škótsku. Nahrádzanie prírodnej trávy syntetikou nie je preto riešením skutočného problému, ale len obrana proti nesystémovému nastaveniu futbalových súťaží na Slovensku. Článok pána Martona, ktorý vtesnal plusy hrania na živej tráve do prvého odstavca, je preto bohužiaľ len tendenčnou ódou na umelý futbal. Súhlasím s tým že Žiline to pomôže resp. ďalšie kluby znevýhodní - a liga tak ešte viac utrpí na regulárnosti. »»
marek reakcia na iny príspevok
publ.: 26.03.2016 12:29:21 - 1 reakcia
Hlavne stávajú sa bezdomovcami na európskych pohároch, lebo na umeline UEFA hrať nepustí a tým znižujú aj šancu na občasné úspechy slovenského futbalu v medzinárodnom meradle, lebo na úspech je prvoradé hrať doma a nie niekde na neutrálnej pôde, kde hraješ raz alebo dvakrát za rok. »»
pan pani
publ.: 26.03.2016 12:05:20 - 1 reakcia
skuste nechat v lete vase deti dychat umele granule a za par rokov sa to prejavi ved to je vrazda ! »»
luboa apokalipsa futbalu
publ.: 26.03.2016 15:37:13
barcelona bayern dortmund juventus .....vsetky tieto muzstva hraju rychli a kombinacny futbal na prirodnej trave ton len zufaly a frustrovany gula moze prist stakym niecim futbal na umelej trave to uz nie je futbal a ja osobne hoci som roky hraval aj funcionarcil by som na futbal zanevrel v ziadnej vyspelej futbalovej krajne o takom niecom ani neuvazuju to len niektore chore slovenske hlavy su toho schopne u nas je vacsi problem udrzat muzstvo pokope pretoze ak jeden rok nieco ukazete uz vam ho vykupia preco na slovensku nesponzoruju kluby automobilky ako vnemecku a dalsie koncerny Telekom ... »»
Ole Bez penez do hospody nelez
publ.: 26.03.2016 15:46:38 - 2 reakcie
Ale čisto matematicky, umelá sa potrebuje meniť každé 3-4 roky, prírodná má o rok životnosť dlhšiu. Umelý trávnik stojí o 250tisíc viac ako živý, takže v rozmedzí 20 rokov vymením umelý trávnik minimálne 5x, živí 4x, takže o 250tisíc ušetrím za 20rokov. Preplatím na údržbu o 40tisíc ročne viac na prírodnej, než živej ale na vstupnych nakladoch ušetrím 12-15tisíc. Takže ak tých 25tisíc€ rozhoduje o tom, či budeme hrať na umelej alebo prírodnej, ako ARGUMENT prvoligového klubu (2000€/mes) tak zbohom futbal. Mimochodom. Na umelej tráve NIKDY nebude hrať SVK repre. Je šanca, že na prírodnej by nejaký nepodstatný prípravný zápas ešte dostala. V tej chvíli sú akékoľvek kalkulácie zbytočné, jeden zápas za 2 roky vynahradí rozdiel a PRIRODNA je zrazu výhodnejšia. Nehovoriac o riziku LEGISLATIVNOM. Čo ak niekto v UEFE si zmyslí že tento trend treba zastaviť? Čo ak si to zmyslí Ligová Únia? Čo ak vám ju niekto zapáli? Prípadne prírodná katastrofa zdveastuje? Tých rizík je tam stále dosť, FINANČNE sa to rozhodne nespraví, jediný arguemnt je že tam bude hrať aj Juniorka a mládež - som zvedavý, kde by v takom príprade trénovalo Áčko :D čiže celé zle. A tento PR článok ktorý si Žilinčania zaplatili, nech si strčí profutbal doriti »»
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Prvá päťka predviedla posledné minúty dobrý hokej, zomkla súpera, mala tlak, ďalšie šance. Škoda, že to tam nepadlo, za záver by sme si bodík určite zaslúžili," uviedol Říha
"Stúpame každým kolom a týmto tempom sme za chvíľu na prvom mieste," rozosmial sa popradský útočník Peter Lichanec.
Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL
„Po náraze ma tam seklo v krku a nerozhýbal som to do konca zápasu. Uvidíme ako to bude vyzerať na druhý deň,“ uviedol Nagy držiac sa za bolestivý krk.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Preteky F1 na Slovensku? Šéf FIA Todt to nevylúčil
"Je to na promotéroch a organizátoroch seriálu. Ak bude silný promotér na Slovensku, potom prídu na rad diskusie s FIA a potom by sa mohli uskutočniť aj preteky, prečo nie?"
foto
Paddy Lowe vraj odchádza z Mercedesu!
Informáciu priniesla talianska verzia portálu Motorsport.com, ktorá však tvrdí, že Brit nie je na ceste do Ferrari.
foto
Surer analyzuje Rosbergov koniec i hľadanie možného nástupcu
"Nebol to ten istý Niki Lauda, ktorý uprostred pretekárskeho víkendu v Kanade 1979 jednoducho odišiel? Práve ten človek, ktorý nechal vtedajšieho šéfa Bernieho Ecclestona len tak v štichu, sa teraz rozčuľuje," krúti hlavou Marc Surer.
foto
Rosberg reaguje na Laudovu kritiku: Zabudol si na rok 1979?
"Ešte by som k tomu povedal jedno: Sám Niki skončil dokonca uprostred pretekárskeho víkendu, stalo sa tak v roku 1979," pripomenul nový majster sveta. "Bolo to uprostred sezóny a bol mladší ako ja teraz. Takže asi na to zabudol!"
 

   TabuľkaZVRP B
  1.ZILI Žilina181521 48:1147
  2.PODB Podbrezová191153 24:1138
  3.SLOV Slovan Bratislava191036 30:2133
  4.TRNA Trnava18855 23:2329
  5.RUZO Ružomberok18756 33:2726
  6.MYJA Myjava19757 19:2126
  7.MICH Michalovce17647 21:2522
  8.DACD Dunajská Streda19568 21:2621
  9.TREN Trenčín18639 24:3221
  10.ZLMO Zlaté Moravce194312 19:3415
  11.SENI Senica193511 14:2514
  12.PRES Prešov19289 11:3114
  Najlepší kanonieri
  12 g: Hlohovský (Žilina)
  10 g: Škvarka (Žilina)
  9 g: Soumah (Slovan Bratislava)
  8 g: Otubanjo (Žilina), Janga (Trenčín)
  7 g: Mareš (Ružomberok), Kolár (Myjava)
  5 g: celkom 8 hráčov
  Žlté karty
  7 ŽK: Ljubičić (Dunajská Streda)
  6 ŽK: Turyna (Senica), Kubík (Slovan Bratislava), Štepanovský (Dunajská Streda), Streňo (Prešov), Jacko (Prešov), Kostelný (Podbrezová)
  5 ŽK: celkom 11 hráčov
  Červené karty
  1 ČK: Žofčák (Michalovce), Godál (Trnava), Králik (Žilina), Štepanovský (Dunajská Streda), Koscelník (Michalovce), Tambe (Trnava), Kačala (Prešov), Sloboda (Trnava), Kolár (Myjava), Kukoľ (Myjava), Březina (Senica), Kostelný (Podbrezová), Udeh (Trenčín), Turyna (Senica), Shalu (Trenčín), Kopičár (Senica), Lazarus (Michalovce), Schet (Slovan Bratislava), Savićević (Slovan Bratislava), Krivák (Podbrezová)
  Vlastné góly
  1 vl.g.: Kapor (Zlaté Moravce), Karlík (Zlaté Moravce), Březina (Senica), Pintér (Zlaté Moravce), Talian (Prešov), Kolčák (Ružomberok)
  Góly z pokutového kopu
  5 g: Soumah (Slovan Bratislava)
  3 g: Orávik (Zlaté Moravce), Lopez (Senica)
  2 g: Podio (Podbrezová)
  1 g: celkom 11 hráčov
  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 11 ms. :: Country :: Region :: City