Fortuna liga
Vydržia štyria preživší až do konca sezóny?
Autor: Tomáš Zagiba   |   Publikované: Friday, 19. February 2016, 07:30

Nie nadarmo sa hovorí, že ak má mužstvo zlé výsledky, ako prvý si to odnesie tréner. Na Slovensku to platí dvojnásobne. Z finančného hľadiska je takmer nemožné vymeniť polovicu kádra, preto sa vedenia klubov často radšej uchyľujú k zmene na trénerskom poste, dúfajúc, že nový kouč prinesie impulz do ďalších bojov. Myslí sa však v takomto prípade aj na budúcnosť? Sú takéto kroky správne?

Poznáte to. Krátka letná prestávka, tréner si, nadnesene povedané, ledva zapamätá mená všetkých svojich zverencov, a je tu prvý súťažný zápas. Stačí, že sa na mužstvo nalepí smola, nazbiera  zopár prehier a hlavný kouč je na odstrel.

Samozrejme, v žiadnom prípade nechceme tvrdiť, že stále ide o neuvážené rozhodnutie. To absolútne nie. Niekedy je však úsmevné, ako sa zo dňa na deň vymení tréner. Vstúpi do klubu s absolútne inou filozofiou, inými predstavami. A buď sa stotožní s predstavami daného klubu a jeho vedenia, alebo si môže byť istý, že čoskoro bude aj on na odstrel. A tak vznikajú väčšie a väčšie diery, ktoré sa potom plátajú naozaj už len veľmi ťažko...

Zlé výsledky, tlak zo strany fanúšikov, neuvážené vyhlásenia

V Zlatých Moravciach prišiel pred sezónou do klubu ako veľká voda Milko Gjurovski. Predsezónna tlačovka sa niesla v pozitívnom duchu. Mnohí sa sami seba pýtali: ´Že by ten ViOn naozaj hral o vyššie priečky v tabuľke?´ Ťah so zahraničným koučom stroskotal a od siedmeho kola sa žezla ujal Libor Fašiang. V Podbrezovej vydržal Zdenko Frťala deväť kôl, Aleš Křeček v Skalici štrnásť.

Juraj Jarábek skončil v Trnave pre večné nezhody s fanúšikmi "andelov". Dodnes sa vedú dlhosiahle diskusie medzi jeho zástancami a ich oponentmi. Dušan Tittel sa takisto porúčal zo Slovana za pomerne nejasných okolností, keďže mužstvo pod jeho vedením nemalo najhoršie výsledky, hoci v Európe vyhorelo. Ivan Galád vsadil v Ružomberku na skúsenosť, no kým sa jeho "kone" stihli zorientovať, on bol už preč.

Z nášho pohľadu sympaticky vyriešili trénerskú otázku v Michalovciach, hoci František Šturma má na vec iný názor. Odhliadnuc od toho, aká je pravda a ako sa s českým lodivodom "východniari" (ne)rozlúčili, treba povedať, že Šturmov čas v MFK Zemplín evidentne vypršal. Mužstvu odovzdal, čo mohol. Vybojoval s ním historický postup do Fortuna ligy, no na najvyššiu súťaž to už nestačilo. Výrokmi o mafii si azda definitívne podpílil konár. A sám to určite dobre vedel. Aj výsledky zo zimnej prípravy naznačujú, že angažovanie Stanislava Grigu bolo ideálnym riešením. O pár týždňov budeme múdrejší, no domnievame sa, že Michalovčania vďaka príchodu Grigu "vyhrali lotériu".

Poslední mohykáni

Ťažko v našej lige nájsť nejaký klub a hovoriť o akejsi kontinuite. Samozrejme, svoje predstavy majú nováčikovia i "ostrieľané" kluby. Filozofia mnohých mužstiev je pomerne rovnaká - vyhnúť sa bojom o záchranu, zapracovávať do kádra mladých hráčov a posúvať ich ďalej do futbalového sveta. Áno, aj kluby s takýmito ambíciami patria do najvyššej súťaže. Nikdy však pre divákov nebudú tým najväčším lákadlom.

Ľudia chcú vidieť tím, z ktorého srší sebavedomie. Kompaktný klub, ktorý navonok deklaruje, že jeho cieľom sú víťazstvá a trofeje. Je na zamyslenie, že mužstvá, v ktorých sa v tejto sezóne tréneri nemenili, okupujú prvé štyri z piatich pozícií v tabuľke. Možno by si ostatní mali vziať príklad...

Myjava doteraz pôsobila skromným dojmom, hoci na kopaniciach vždy dokázali vyskladať konkurencieschopný tím. Pred touto sezónou posunuli latku ešte vyššie, získali niekoľko skúsených harcovníkov, vďaka čomu prezimovali na solídnej tretej priečke. A to napriek tomu, že trénerovi Hrnčárovi mnohí nevedia prísť na meno. Na druhej strane je však potrebné dodať, že "čierno-bieli" zásadne zmenili svoju filozofiu. Angažovaním "hotových" hráčov sa posunuli na iný level. Sami sme zvedaví, či im to bude klapať aj na jar, zimná príprava totiž Myjavčanom nevyšla.

O filozofii, ktorá má potenciál prilákať ľudí na štadióny, možno hovoriť vo dvoch či troch (s prižmúrením oka štyroch) kluboch. AS Trenčín sa vybral holandskou cestou. Pod Čákovým hradom sa darilo Adriánovi Guľovi,  na jeho prácu viac než výborne nadviazal jeho žiak Martin Ševela. V Dunajskej Strede stojí za klubom silný majiteľ, ktorý sa však nenechal strhnúť. Jeho cieľom nie je bezhlavé míňanie peňazí do nových hráčov. Tréner Tomislav Marić má stopercentnú dôveru. Pomalými krokmi sa na Žitnom ostrove snažia vybudovať špičkovú infraštruktúru. Ak sa im podarí dokončiť všetky avizované plány, je takmer isté, že DAC bude v najbližších rokoch patriť medzi slovenskú elitu.

Filozofia MŠK Žilina má aj odvrátenú tvár. Pod Dubňom si už ľudia zvykli na pekný kombinačný a ofenzívny futbal s množstvom gólov. Na to nadviazal aj Adrián Guľa. Súboje "šošonov" s Athleticom Bilbao boli okúzľujúce. O to prekvapujúcejší je fakt, že klub úzko nespolupracuje s fanúšikmi, ktorí sa čoraz viac z tribún vytrácajú. Avizovaná výmena kvalitnej prírodnej hracej plochy za umelý trávnik takisto zdvihla mandle nejednému priaznivcovi "žlto-zelených". Nehovoriac o skutočnosti, že káder opustili jeho najväčší ťahúni a smrtiace ofenzívne trio Mihalík, Jelič, Čmelík je razom minulosťou. V MŠK ale nič nie je stratené. Aspoň veríme, pretože by to bola škoda.

V bratislavskom Slovane je to ako na húsenkovej dráhe. Raz s odchovancami, inokedy bez nich. Raz so zahraničnými hráčmi, potom s domácimi. Väčšie právomoci v klube prevzal Ivan Kmotrík ml. Dokázal sa zmieriť s priaznivcami "belasých", čo môže byť v nasledujúcich mesiacoch najsilnejšou zbraňou Slovana. Aj angažovanie v našich končinách neznámeho Nikodimosa Papavasilioua sa javí ako správny krok. Uvidíme, dokedy Slovan vydrží v nastolenom trende. Ako sa zvykne hovorievať, slovenský ligový futbal potrebuje silný Slovan i silnú Trnavu.

Poslednými mohykánmi tejto sezóny tak sú Martin Ševela, Norbert Hrnčár, Adrián Guľa a Tomislav Marić. Trúfame si povedať, že všetci majú svoje pozície isté. Minimálne teda Ševela a Marić. Ale takisto aj Guľa, ktorý má so "šošonmi" dlhodobé plány. Otázne je, ako dlho vydrží na lavičke Myjavy Hrnčár, tam sa to pravdepodobne bude odvíjať od výsledkov. Spartak však má po jeseni "nahrané", takže aj prípadné zaváhania by Hrnčár mohol ustáť. V ostatných kluboch sa už tréneri stihli vymeniť, zostáva tak veriť, že na jar si od zmien na lavičkách dáme pauzu...

Prehľad zmien na poste hlavného trénera v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige v doterajšom priebehu sezóny 2015/2016 (zoradené podľa priebežného poradia tímov v tabuľke):
AS Trenčín - bez zmeny - Martin Ševela
ŠK Slovan Bratislava - Dušan Tittel (skončil po 5. kole) - Nikodimos Papavasiliou (od 6. kola)
Spartak Myjava - bez zmeny - Norbert Hrnčár
MŠK Žilina - bez zmeny - Adrián Guľa
FC DAC - bez zmeny - Tomislav Marić
Spartak Trnava - Juraj Jarábek (skončil po dohrávke 6. kola) - Branislav Mráz (dočasne poverený v 7. kole) - Ivan Hucko (od 8. kola)
FK Senica - Eduard Pagáč (skončil po 7. kole) - Juraj Sabol/Dušan Vrťo (od 8. kola)
MFK Ružomberok - Ivan Galád (skončil po 7. kole) - Ladislav Pecko (od 8. kola)
ViOn Zlaté Moravce - Milko Gjurovski (skončil po 6. kole) - Libor Fašiang (od 7. kola)
MFK Zemplín Michalovce - František Šturma - Stanislav Griga (od štartu zimnej prípravy)
FO ŽP Podbrezová - Zdenko Frťala (skončil po 9. kole) - Marek Fabuľa (od 10. kola)
MFK Skalica - Aleš Křeček (skončil po 14. kole) - Štefan Horný (od 15. kola)
Diskusia

Pridajte svoj komentár

Prispievate ako neregistrovaný návštevník. kliknite sem a prihláste sa !

Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 8 prísp., posledný 20.02.2016 08:03:46
Zobrazuje sa niekoľko vybraných názorov z diskusie, ktoré naši čitatelia označili ako najlepšie.
zzz Kukkonia
publ.: 19.02.2016 12:27:30 - 1 reakcia
Jellemző a suttyó okoskodókra !! »»
Blabla reakcia na iny príspevok
publ.: 19.02.2016 12:19:42
Csak szeretnéd.... »»
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Keď som počul, že zahlásili moje meno, bolo to neuveriteľné. Splnil sa mi sen. Je to pre mňa výnimočný moment, aj pre moju rodinu a priateľov, niečo, na čo si budem pamätať do konca života," uviedol Matthews
„V lige hrá veľmi veľa Kanaďanov, tí sú preferovaní. Hrá sa potom ich štýlom hry, pretože ide nie len o hráčov, ale aj o trénerov," konštatuje Marek Biro o EBEL v rozhovore pre hokej.sk
„Možno v mojej hre nebolo cítiť veľký pokrok, ale ja osobne sa cítim dozretejšie. Táto sezóna mi veľa dala a ja pevne verím, že v budúcej sezóne z toho budem čerpať a posuniem sa výkonnostne opäť o krok dopredu,“povedal Mislav Rosandič
Útočník Chicaga Patrick Kane sa stal hlavnou hviezdou slávnostného galavečera v Las Vegas, na ktorom sa odovzdávali individuálne ocenenia za sezónu 2015/2016 v zámorskej hokejovej NHL.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Lewis Hamilton: Konečne môžem byť sám sebou
"V škole ma šikanovali a preto som vždy bol v kúte. Potom som uvidel Muhammada Aliho a chcel som mať jeho sebadôveru a tú schopnosť nakopať hocikoho," hovorí.
foto
Abiteboul: Náklady musia ísť dole, lebo F1 zničí samú seba
"Investujeme nehorázne sumy, ale náš šport môže sledovať čoraz menej ľudí. To je predsa hlúposť. Z Formuly 1 musíme opäť spraviť obľúbený šport. Tak, ako Le Mans. Tam sú lístky lacné a preteky idú v telke," zdôraznil Cyril Abiteboul.
foto
Arrivabene o svojich jazdcoch: Milí a inteligentní chlapci
"Ich osobnosti sú odlišné. Kimi je väčší introvert, ale za posledný rok a pol začal viac komunikovať. Keď o niečom hovorí, vždy je veľmi presný. Sebastian je otvorený, puntičkársky a blázon do detailov," prezrádza Maurizio Arrivabene.
foto
Koho zamestná Ferrari po boku Vettela?
"Checo bojuje o kokpit vo Ferrari," potvrdil manažér Force Indie Andy Stevenson. "Je na to taký zameraný, ako ešte nikdy predtým. Počas každého tréningu sa pýta na to, ako je na tom v porovnaní s Hülkenbergom."
 

To najlepšie z auto.sk

foto
VIDEO: Skvelá reklama na Audi RS3 po boku Audi quattro v lese
Veľmi sa nám páči, ako niektoré automobilky s hrdosťou sebe vlastnou odkazujú aj v moderných autách na svoju súťažnú históriu. Medzi také jednoznačne patrí Audi
foto
Základný model Koenigseggu navrhol pätnásťročný dizajnér + FOTO
Hovoríme tu o automobile Koenigsegg Legera, možnom budúcom superšporte švédskej automobilky. Tento koncept totiž vznikol v hlave ešte len pätnásťročného tínedžera
foto
Brzdná doska skráti brzdnú dráhu až o 40 percent + VIDEO
Švédsky vývojár a výrobca komponentov pre autopriemysel Autoliv vyvinul nového pomocníka pre mestské brzdenie
foto
Lamborghini Aventador LP 700-4 s pekne ostrým výrazom + FOTO
Taliansky býk sa v Kanade dočkal úprav za využitia komponentov z Japonska a výsledkom je poriadne agresívny superšport
 

To najlepšie z mobil.sk

foto
VIDEO: Samsung Galaxy S6 a S6 edge prináša skvelý herný zážitok
Vlajkové lode Samsungu, Galaxy S6 a S6 edge, s vysoko výkonným procesorom a obrazovkou Quad HD vytvárajú výborne podmienky pre tie najlepšie pôžitky z mobilných hier
foto
V Orangei vyzbierali za štyri mesiace vyše 28 000 starých mobilov. Pomôžu tak Náruči záchrany
Dlhodobá ekologická akcia Orangeu Staré mobily sú na dve veci sa stále teší popularite. Od februára do konca mája v rámci nej zákazníci na predajné miesta priniesli viac ako 28-tisíc starých nepoužívaných mobilných telefónov
foto
ASUS rozmýšľa o kúpe HTC
Taiwanský podnik Asustek, ktorý je priekopníkom najmä v počítačovej výrobe, ale zastúpenie má aj na trhu so smartfónmi, či tabletmi prejavil záujem o kúpu tvorcu smartfónov HTC Corp
foto
Sony uvedie na trh Xperiu C4 Dual
Minulý týždeň Sony oznámilo predaj produktu Xperia C4 Dual. Zariadenie so službou dual-SIM sa uvedie do ponuky na indickom trhu už čoskoro
 

   TabuľkaZVRP B
  1.TREN Trenčín332634 73:2881
  2.SLOV Slovan Bratislava332094 50:2569
  3.MYJA Myjava331869 41:3360
  4.TRNA Trnava3316611 49:4154
  5.ZILI Žilina3314613 58:4648
  6.RUZO Ružomberok3312912 42:4145
  7.DACD Dunajská Streda3312714 38:4243
  8.PODB Podbrezová3310716 43:4637
  9.ZLMO Zlaté Moravce3371016 38:5731
  10.SENI Senica337917 30:4830
  11.MICH Michalovce337818 32:5529
  12.SKAL Skalica336621 30:6224
  Najlepší kanonieri
  17 g: Kessel (Trenčín)
  15 g: Depetris (Trnava), Bero (Trenčín)
  12 g: Priškin (Slovan Bratislava)
  11 g: Kana (Zlaté Moravce), Sládek (Myjava)
  10 g: Vittek (Slovan Bratislava), Lačný (Ružomberok), Pačinda (Dunajská Streda)
  9 g: Szarka (Dunajská Streda), Souza (Zlaté Moravce)
  8 g: Schranz (Trnava)
  7 g: Milinković (Slovan Bratislava), Kunca (Michalovce), Mikovič (Trnava)
  6 g: celkom 11 hráčov
  Žlté karty
  12 ŽK: Ljubičić (Dunajská Streda)
  11 ŽK: Godál (Trnava)
  10 ŽK: Perišić (Zlaté Moravce), Kleščík (Trenčín), Baez (Trnava)
  9 ŽK: celkom 7 hráčov
  Červené karty
  3 ČK: Maslo (Ružomberok)
  2 ČK: Nikolić (Trnava), Rosa (Ružomberok), Banovič (Myjava)
  1 ČK: celkom 27 hráčov
  Vlastné góly
  1 vl.g.: Šimčák (Michalovce), Beňo (Myjava), Marček (Myjava), Nikolić (Trnava), Tipurić (Zlaté Moravce), Vajda (Podbrezová), Hromada (Senica)
  Góly z pokutového kopu
  4 g: Pačinda (Dunajská Streda), Milinković (Slovan Bratislava), Kana (Zlaté Moravce)
  3 g: Ďubek (Ružomberok), Škriniar (Žilina)
  2 g: Gašparík (Skalica), Vittek (Slovan Bratislava), Depetris (Trnava), Lačný (Ružomberok)
  1 g: celkom 17 hráčov

  Tipovacia súťaž SLAPSHOT!

  nedeľa - 26.06.2016
  Euro 20163 záp.
  pondelok - 27.06.2016
  Euro 20162 záp.
  utorok - 28.06.2016
  tento deň nie sú žiadne zápasy na tipovanie
  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 12 ms. :: Country :: Region :: City