Fortuna liga
Klub v srdci: Spomienky na historické double Ružomberka sú nezabudnuteľné
Autor: Tomáš Zagiba, zdroj: foto ilustračné: Rudolf Maškurica, Vladimír Domen   |   Publikované: Thursday, 11. February 2016, 11:00

V našej rubrike "Klub v srdci" pomaly ale isto finišujeme. Stále je tu však ešte zopár klubov s nesmierne skalnými fanúšikmi, ktorým sme dali priestor. Keďže z fanklubu MFK Ružomberok sa nám nepodarilo dohodnúť rozhovor so žiadnym jeho členom, rozhodli sme sa staviť na inú kartu. A rozhodne neľutujeme. Nasledujúci rozhovor je dôkazom toho, že futbal nie je výhradne určený len pre mužskú populáciu. A že mu dokonale môžu rozumieť aj ženy.

Predstavenie: "Majka, 23 rokov. Ruži fandím približne od mojich šiestich rokov (1998). Môj starší brat hrával takisto futbal, síce iba na dedine, ale chodila som s ním pozerať tréningy aj zápasy. A takto som sa dostala k futbalu."

Čo vás primälo k tomu, že ste začali fandiť Ružomberku?
"Je to klub z môjho mesta, takže to bolo od začiatku jasné..."

Aká je vaša prvá spomienka na klub?
"Keď som ako malé dieťa chodievala okolo štadióna, tak ma to miesto lákalo a hneď som vedela, že sa stane mojím druhým domovom. Už si presne nepamätám, na ktorom zápase som bola prvýkrát, ale boli časy, keď sme mali starý štadión a futbal sme sledovali aj z oválu za bránkou. Rada, samozrejme, spomínam na postup do najvyššej súťaže, na mnohých skvelých hráčov, ktorí už aktívne nehrávajú, stali sa trénermi."

Aká je vaša najkrajšia spomienka na klub?
"Nikoho neprekvapí, keď napíšem historické ´double´ zo sezóny 2005/2006. Víťazstvo v Slovenskom pohári a lige je doteraz najväčším a najkrajším momentom v ružomberskom futbale pre každého fanúšika. Nezabudnuteľné chvíle, obrovská radosť. Vďaka skvelému tímu sa vtedy každý cítil byť súčasťou našej futbalovej rodiny. Pre mňa jediná nevýhoda, čo ma stále aj tak trochu mrzí, že som v tom čase bola ešte dosť mladá, aby som si užila oslavy naozaj naplno. Vtedy som to ešte prežívala tak detsky, hráči boli mojimi idolmi a každá možnosť vidieť ich zblízka, získať podpisy a fotky, bola pre mňa naozaj veľká udalosť. Aj keď, musím sa priznať, podpísaný plagát Jana Nezmara a majstrovského tímu mi ešte stále visia v izbe na stene. Vždy, keď sa na nich pozriem, tak si spomeniem na tieto krásne časy."

Ako pravidelne chodíte na zápasy Ružomberka?
"Snažím sa chodiť na každý zápas, doma či von, v lige, v pohári, nevynechávam ani prípravné duely. Za tie roky, čo chodím na futbal, tak boli aj sezóny, kedy som nevynechala žiadny zápas, inokedy možno dokopy tri či štyri stretnutia. Aj počas školských čias som niekedy uprednostnila futbal pred nejakou hodinou, a teraz si vezmem voľno ak treba :-). Je to tým, že ešte nemám rodinu, toľko starostí a zodpovednosti, takže si užívam chvíle voľna tak, ako chcem ja. Futbal je pre mňa veľká záľuba, nie je to sila zvyku. Víkend bez futbalu si neviem predstaviť. Najhoršie sú preto prestávky medzi sezónami, vtedy často neviem, čo so sebou."

Mali ste chuť niekedy to zabaliť?
"Nie, u mňa sa nikdy takéto veci nestali, futbal je láska od malička, a to sa asi nikdy nezmení. Ja fandím vždy, či sa darí alebo nie. Negatívne veci sa dejú raz za čas všade, ale keď viem, že ja s tým nič neurobím, nevyriešim, keďže to nie je v mojich silách ani kompetenciách, tak je zbytočné sa zaťažovať, hnevať, alebo hádať. Treba veriť, že ťažšie chvíle prejdú, situácia sa upokojí a zlepší."

Ktorého hráča ste mali/máte najradšej?
"Tak tých hráčov bolo veľa. Mala som rada Klimpla, Hyravého, Hada, Šventa, z majstrovskej zostavy každého, ale najviac asi Hajdúcha, Saparu, Zošáka a Jendriška, potom Bakoša, Kucku, Ďubeka, Maslovcov, Almaského atď... Aj teraz mám rada všetkých našich súčasných hráčov. Ako ten čas letí, tak som hráčov, trénerov a funkcionárov klubu spoznala, mnohých beriem ako priateľov. Nie sú to iba hráči, ale aj dobrí kamaráti, s ktorými si rozumiem."

Fandíte aj nejakému inému klubu?
"Na Slovensku fandím Ruži, ale vždy fandím v európskych súťažiach všetkým slovenským zástupcom. Dokonca často chodím aj na ich zápasy. Inak fandím takisto od malička Realu Madrid. Párkrát som bola už aj na zápasoch "bieleho baletu"."

Je podľa vás správne, že ľudia dnes fandia rôznym zahraničným klubom a nezaujímajú sa o dianie u nás doma?
"Nechcem súdiť nikoho, niekto si radšej pozrie zápas v televízií, akoby išiel v sobotu von na klub v jeho okolí. Dôvody sú rôzne."

Ktorý klub nemáte v láske?
"Na Slovensku taký klub nie je. Vo všeobecnosti nemám rada Barcelonu a Bayern Mníchov. Tieto kluby patria medzi najväčšie a najlepšie na svete, ale Barca je úhlavný nepriateľ a konkurent Realu, a Bayern som takisto nikdy nemala rada, keďže nemecký futbal nemusím."

Ako sa z vášho pohľadu zmenila filozofia fandenia?
"Samozrejme, rada si pozriem pekné choreá, transparenty, je skvelé keď má futbalový zápas dobrú divácku kulisu a nehrá sa v komornej atmosfére. Ale zástankyňa pyrotechniky, bitiek a vandalizmu nie som."

Boli/ste vy osobne súčasťou nejakej fanúšikovskej skupiny?
"Predtým som chodievala na zápasy s naším fanklubom - Concordiou, resp. Ružafans, teraz si už ale vychutnávam zápasy z inej časti tribúny, s pár ľuďmi."

Ako vznikali choreá či chorály, keď ste boli členkou fanklubu?
"Osobne som nič nevymýšľala. Často sme sa inšpirovali od ostatných klubov, no snažili sme sa vytvoriť aj niečo úplne nové. Predchádzala tomu spoločná diskusia, následne realizácia a nakoniec samotné prevedenie priamo na zápase."

Ako vnímate urážky medzi fanklubmi?
"Kým to neprekračuje určité medze, tak mi to nevadí. Hecovanie, podpichovanie sa, to patrí k futbalu a fandeniu."

Zo zahraničia poznáme dohodnuté strety fanúšikovských táborov. Deje sa niečo také aj u nás na Slovensku?
"Určite sa to deje aj u nás, ale nie tak často a v takých rozmeroch ako vo svete. Ja by som sa nikdy niečoho takého nezúčastnila, toto nie je o futbale, ale o násilí. S futbalom a láskou ku klubu to podľa mňa nemá nič spoločné."

Aký je divácky potenciál na Slovensku?
"Potenciál určite je, boli časy, keď na futbal chodilo veľa ľudí a boli plné štadióny."

V čom vidíte hlavné problémy, že ľudia na futbal nechodia?
"Možno je pre nich neatraktívny futbal, ktorý sa hrá v našej lige, staré štadióny a nie taký komfort, ako by chceli. Rôzne zákazy, alebo kontroly, niekde vysoké vstupné, problémy medzi vedením klubov a fanúšikmi. Sto ľudí, sto chutí. Kto nechce ísť na futbal, tak si dôvod nájde. Futbal musíš milovať, vtedy nevidíš prekážky a prekonáš hocičo."

Ako tieto problémy riešiť?
"Ťažko povedať z mojho pohľadu. Keď budú mať kluby peniaze na svoj chod a zveľaďovanie, priblížime sa v podmienkach vyspelejším klubom v zahraničí a budú v nich pracovať správni ľudia, tak sa veľa vecí zmení k lepšiemu. Futbal je o peniazoch, či sa to ostatným páči alebo nie."

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, menil klub?
"Zmenilo sa toho dosť, vystriedalo sa veľa trénerov, hráčov, zrekonštruoval sa štadión. Som rada, že máme konečne nový trávnik. A dokončujú sa aj ďalšie veci, určite v tom ale treba pokračovať, aby sa tu hráči cítili čo najlepšie a chceli prísť k nám hrať. Stále je čo zlepšovať a ja dúfam, že to u nás bude len lepšie. Náš klub si to zaslúži."

Ste spokojná so súčasným stavom vo vašom klube z futbalovej stránky?
"Po jesennej časti veru nie som veľmi spokojná. Predvádzali sme nevyrovnané výkony, nevedeli sme sa dostať do hernej pohody. Dúfam, že jar bude lepšia."

Aký je váš vzťah k hráčom, k trénerovi?
"Myslím, že naše vzťahy sú veľmi dobré, na priateľskej úrovni, s nikým nemám žiadny problém. Pozdravíme sa, hocikedy sa porozprávame. Chalani si všímajú ľudí, ktorí chodia na zápasy, vedia, kto je aký fanúšik."

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, zmenil ligový futbal na Slovensku? Hrával sa tu kvalitnejší futbal?
"Nie som až taká stará, aby som vedela porovnať federálnu ligu s terajšou. Určite sa toho zmenilo veľa, iné sú kluby, ľudia, fanúšikovia. Ak by som sa mala pozerať na to, ako sa kedysi darilo slovenským klubom aj v európskych pohároch a porovnať to so súčasným stavom, tak jednoznačne bol vrchol predtým. No ja som to nezažila, takže neviem posúdiť. Teraz je futbal, naša liga a stav klubov u nás a vo svete úplne iný."

Aký je váš fanúšikovský sen?
"Môj sen je, že naša Ruža vyhrá ligu. Raz sa mi to už splnilo, ale veľmi by som to chcela zažiť ešte raz. Prípadne potom ešte nejaký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy európskeho pohára, či už Ligy majstrov alebo Európskej ligy, tak to by bolo skvelé. Sny sú to možno odvážne, ale nič nie je nemožné."

TIP: Všetky články z našich nových rubrík "Klub v srdci" a "Rasťo Švický radí" nájdete úplne jednoducho v hornej lište pod názvom "Blogy".
Diskusia

Pridajte svoj komentár


Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 10 prísp., posledný 15.02.2016 15:39:35
Zobrazuje sa niekoľko vybraných názorov z diskusie, ktoré naši čitatelia označili ako najlepšie.
Ruža Nostalgia
publ.: 12.02.2016 08:43:53
Treba sa dnes pozerať dopredu , kde sa nachádza RK futbal ktorý je bohužiaľ bez systému . Robí kotrmelec za kotrmelcom . »»
ruza reakcia na iny príspevok
publ.: 11.02.2016 15:03:49 - 1 reakcia
bublos mozno mas pravdu o inych, ale zrovna tato slecna je vykladnou skrinou, co sa tyka navstevnosti a v tomto jej velmi krivdis. casto sa stalo, ze fanklub nebol na vyjazde ani osobnom ani autobusovom a M. na zapase bola. dokonca jej nerobi problem chodit v RK drese v Trnave a pod. :-) »»
xyz reakcia na iny príspevok
publ.: 11.02.2016 13:36:21 - 1 reakcia
kto ma rad futbal musi automaticky patrit k nejakemu fanklubu inak by nemohol chodit na zapasy? ach jaj ....tvoj nazor aj bublosa ehm...typicky sedlak z ,,velkomesta ,,:D »»
publ.: 12.02.2016 00:36:15
Super rozhovor »»
kosican89 pekny rozhovor
publ.: 12.02.2016 14:24:11
mne sa tento rozhovor pacil, bol iny ako ostatne, ale zaujimavy. nemusi sa so slecnou kazdy stotoznit, ale jedno sa musi nechat. ak by bolo viac takych vernych fanusikov, neboli by nase stadiony take prazdne. »»
bublos Vyjazdy
publ.: 11.02.2016 11:13:23 - 1 reakcia
Neni vam to blbe, vsetkym tym fanusikom v tejto sekcii co tvrdia ze chodia na skoro kazdy zapas aj doma aj vonku a realita je taka ze vas doma chodi 5 a pol a na vyjazde nikto od vas nebol uz roky? A to sa netyka len Ruzomberka ale vacsiny tejto slovenskej bedace. »»
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Stúpame každým kolom a týmto tempom sme za chvíľu na prvom mieste," rozosmial sa popradský útočník Peter Lichanec.
Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL
„Po náraze ma tam seklo v krku a nerozhýbal som to do konca zápasu. Uvidíme ako to bude vyzerať na druhý deň,“ uviedol Nagy držiac sa za bolestivý krk.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Paddy Lowe vraj odchádza z Mercedesu!
Informáciu priniesla talianska verzia portálu Motorsport.com, ktorá však tvrdí, že Brit nie je na ceste do Ferrari.
foto
Surer analyzuje Rosbergov koniec i hľadanie možného nástupcu
"Nebol to ten istý Niki Lauda, ktorý uprostred pretekárskeho víkendu v Kanade 1979 jednoducho odišiel? Práve ten človek, ktorý nechal vtedajšieho šéfa Bernieho Ecclestona len tak v štichu, sa teraz rozčuľuje," krúti hlavou Marc Surer.
foto
Rosberg reaguje na Laudovu kritiku: Zabudol si na rok 1979?
"Ešte by som k tomu povedal jedno: Sám Niki skončil dokonca uprostred pretekárskeho víkendu, stalo sa tak v roku 1979," pripomenul nový majster sveta. "Bolo to uprostred sezóny a bol mladší ako ja teraz. Takže asi na to zabudol!"
foto
Mercedes už má prvých záujemcov: Sú to Taki Inoue a Kamui Kobajaši
Záujem o pracovné miesto okamžite prezentoval bývalý pretekár Simteku a Footworku Taki Inoue, ktorý sám seba rád označuje za "najhoršieho pretekára všetkých čias".
 

   TabuľkaZVRP B
  1.ZILI Žilina181521 48:1147
  2.PODB Podbrezová181143 23:1037
  3.SLOV Slovan Bratislava181026 29:2032
  4.TRNA Trnava18855 23:2329
  5.MYJA Myjava18747 18:2025
  6.RUZO Ružomberok17656 31:2623
  7.MICH Michalovce17647 21:2522
  8.TREN Trenčín18639 24:3221
  9.DACD Dunajská Streda18468 20:2618
  10.ZLMO Zlaté Moravce184311 19:3315
  11.SENI Senica183510 13:2314
  12.PRES Prešov18279 10:3013
  Najlepší kanonieri
  12 g: Hlohovský (Žilina)
  10 g: Škvarka (Žilina)
  9 g: Soumah (Slovan Bratislava)
  8 g: Otubanjo (Žilina), Janga (Trenčín)
  7 g: Kolár (Myjava)
  6 g: Mareš (Ružomberok)
  5 g: celkom 7 hráčov
  Žlté karty
  7 ŽK: Ljubičić (Dunajská Streda)
  6 ŽK: Turyna (Senica), Štepanovský (Dunajská Streda), Jacko (Prešov), Streňo (Prešov), Kostelný (Podbrezová)
  5 ŽK: celkom 8 hráčov
  Červené karty
  1 ČK: Králik (Žilina), Koscelník (Michalovce), Godál (Trnava), Štepanovský (Dunajská Streda), Kačala (Prešov), Tambe (Trnava), Udeh (Trenčín), Sloboda (Trnava), Kostelný (Podbrezová), Březina (Senica), Kolár (Myjava), Shalu (Trenčín), Kopičár (Senica), Lazarus (Michalovce), Turyna (Senica), Žofčák (Michalovce)
  Vlastné góly
  1 vl.g.: Karlík (Zlaté Moravce), Kapor (Zlaté Moravce), Talian (Prešov), Březina (Senica), Pintér (Zlaté Moravce)
  Góly z pokutového kopu
  5 g: Soumah (Slovan Bratislava)
  3 g: Orávik (Zlaté Moravce), Lopez (Senica)
  2 g: Podio (Podbrezová)
  1 g: celkom 11 hráčov
  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 12 ms. :: Country :: Region :: City