Fortuna liga
Klub v srdci: Spomienky na historické double Ružomberka sú nezabudnuteľné
Autor: Tomáš Zagiba, zdroj: foto ilustračné: Rudolf Maškurica, Vladimír Domen   |   Publikované: Thursday, 11. February 2016, 11:00

V našej rubrike "Klub v srdci" pomaly ale isto finišujeme. Stále je tu však ešte zopár klubov s nesmierne skalnými fanúšikmi, ktorým sme dali priestor. Keďže z fanklubu MFK Ružomberok sa nám nepodarilo dohodnúť rozhovor so žiadnym jeho členom, rozhodli sme sa staviť na inú kartu. A rozhodne neľutujeme. Nasledujúci rozhovor je dôkazom toho, že futbal nie je výhradne určený len pre mužskú populáciu. A že mu dokonale môžu rozumieť aj ženy.

Predstavenie: "Majka, 23 rokov. Ruži fandím približne od mojich šiestich rokov (1998). Môj starší brat hrával takisto futbal, síce iba na dedine, ale chodila som s ním pozerať tréningy aj zápasy. A takto som sa dostala k futbalu."

Čo vás primälo k tomu, že ste začali fandiť Ružomberku?
"Je to klub z môjho mesta, takže to bolo od začiatku jasné..."

Aká je vaša prvá spomienka na klub?
"Keď som ako malé dieťa chodievala okolo štadióna, tak ma to miesto lákalo a hneď som vedela, že sa stane mojím druhým domovom. Už si presne nepamätám, na ktorom zápase som bola prvýkrát, ale boli časy, keď sme mali starý štadión a futbal sme sledovali aj z oválu za bránkou. Rada, samozrejme, spomínam na postup do najvyššej súťaže, na mnohých skvelých hráčov, ktorí už aktívne nehrávajú, stali sa trénermi."

Aká je vaša najkrajšia spomienka na klub?
"Nikoho neprekvapí, keď napíšem historické ´double´ zo sezóny 2005/2006. Víťazstvo v Slovenskom pohári a lige je doteraz najväčším a najkrajším momentom v ružomberskom futbale pre každého fanúšika. Nezabudnuteľné chvíle, obrovská radosť. Vďaka skvelému tímu sa vtedy každý cítil byť súčasťou našej futbalovej rodiny. Pre mňa jediná nevýhoda, čo ma stále aj tak trochu mrzí, že som v tom čase bola ešte dosť mladá, aby som si užila oslavy naozaj naplno. Vtedy som to ešte prežívala tak detsky, hráči boli mojimi idolmi a každá možnosť vidieť ich zblízka, získať podpisy a fotky, bola pre mňa naozaj veľká udalosť. Aj keď, musím sa priznať, podpísaný plagát Jana Nezmara a majstrovského tímu mi ešte stále visia v izbe na stene. Vždy, keď sa na nich pozriem, tak si spomeniem na tieto krásne časy."

Ako pravidelne chodíte na zápasy Ružomberka?
"Snažím sa chodiť na každý zápas, doma či von, v lige, v pohári, nevynechávam ani prípravné duely. Za tie roky, čo chodím na futbal, tak boli aj sezóny, kedy som nevynechala žiadny zápas, inokedy možno dokopy tri či štyri stretnutia. Aj počas školských čias som niekedy uprednostnila futbal pred nejakou hodinou, a teraz si vezmem voľno ak treba :-). Je to tým, že ešte nemám rodinu, toľko starostí a zodpovednosti, takže si užívam chvíle voľna tak, ako chcem ja. Futbal je pre mňa veľká záľuba, nie je to sila zvyku. Víkend bez futbalu si neviem predstaviť. Najhoršie sú preto prestávky medzi sezónami, vtedy často neviem, čo so sebou."

Mali ste chuť niekedy to zabaliť?
"Nie, u mňa sa nikdy takéto veci nestali, futbal je láska od malička, a to sa asi nikdy nezmení. Ja fandím vždy, či sa darí alebo nie. Negatívne veci sa dejú raz za čas všade, ale keď viem, že ja s tým nič neurobím, nevyriešim, keďže to nie je v mojich silách ani kompetenciách, tak je zbytočné sa zaťažovať, hnevať, alebo hádať. Treba veriť, že ťažšie chvíle prejdú, situácia sa upokojí a zlepší."

Ktorého hráča ste mali/máte najradšej?
"Tak tých hráčov bolo veľa. Mala som rada Klimpla, Hyravého, Hada, Šventa, z majstrovskej zostavy každého, ale najviac asi Hajdúcha, Saparu, Zošáka a Jendriška, potom Bakoša, Kucku, Ďubeka, Maslovcov, Almaského atď... Aj teraz mám rada všetkých našich súčasných hráčov. Ako ten čas letí, tak som hráčov, trénerov a funkcionárov klubu spoznala, mnohých beriem ako priateľov. Nie sú to iba hráči, ale aj dobrí kamaráti, s ktorými si rozumiem."

Fandíte aj nejakému inému klubu?
"Na Slovensku fandím Ruži, ale vždy fandím v európskych súťažiach všetkým slovenským zástupcom. Dokonca často chodím aj na ich zápasy. Inak fandím takisto od malička Realu Madrid. Párkrát som bola už aj na zápasoch "bieleho baletu"."

Je podľa vás správne, že ľudia dnes fandia rôznym zahraničným klubom a nezaujímajú sa o dianie u nás doma?
"Nechcem súdiť nikoho, niekto si radšej pozrie zápas v televízií, akoby išiel v sobotu von na klub v jeho okolí. Dôvody sú rôzne."

Ktorý klub nemáte v láske?
"Na Slovensku taký klub nie je. Vo všeobecnosti nemám rada Barcelonu a Bayern Mníchov. Tieto kluby patria medzi najväčšie a najlepšie na svete, ale Barca je úhlavný nepriateľ a konkurent Realu, a Bayern som takisto nikdy nemala rada, keďže nemecký futbal nemusím."

Ako sa z vášho pohľadu zmenila filozofia fandenia?
"Samozrejme, rada si pozriem pekné choreá, transparenty, je skvelé keď má futbalový zápas dobrú divácku kulisu a nehrá sa v komornej atmosfére. Ale zástankyňa pyrotechniky, bitiek a vandalizmu nie som."

Boli/ste vy osobne súčasťou nejakej fanúšikovskej skupiny?
"Predtým som chodievala na zápasy s naším fanklubom - Concordiou, resp. Ružafans, teraz si už ale vychutnávam zápasy z inej časti tribúny, s pár ľuďmi."

Ako vznikali choreá či chorály, keď ste boli členkou fanklubu?
"Osobne som nič nevymýšľala. Často sme sa inšpirovali od ostatných klubov, no snažili sme sa vytvoriť aj niečo úplne nové. Predchádzala tomu spoločná diskusia, následne realizácia a nakoniec samotné prevedenie priamo na zápase."

Ako vnímate urážky medzi fanklubmi?
"Kým to neprekračuje určité medze, tak mi to nevadí. Hecovanie, podpichovanie sa, to patrí k futbalu a fandeniu."

Zo zahraničia poznáme dohodnuté strety fanúšikovských táborov. Deje sa niečo také aj u nás na Slovensku?
"Určite sa to deje aj u nás, ale nie tak často a v takých rozmeroch ako vo svete. Ja by som sa nikdy niečoho takého nezúčastnila, toto nie je o futbale, ale o násilí. S futbalom a láskou ku klubu to podľa mňa nemá nič spoločné."

Aký je divácky potenciál na Slovensku?
"Potenciál určite je, boli časy, keď na futbal chodilo veľa ľudí a boli plné štadióny."

V čom vidíte hlavné problémy, že ľudia na futbal nechodia?
"Možno je pre nich neatraktívny futbal, ktorý sa hrá v našej lige, staré štadióny a nie taký komfort, ako by chceli. Rôzne zákazy, alebo kontroly, niekde vysoké vstupné, problémy medzi vedením klubov a fanúšikmi. Sto ľudí, sto chutí. Kto nechce ísť na futbal, tak si dôvod nájde. Futbal musíš milovať, vtedy nevidíš prekážky a prekonáš hocičo."

Ako tieto problémy riešiť?
"Ťažko povedať z mojho pohľadu. Keď budú mať kluby peniaze na svoj chod a zveľaďovanie, priblížime sa v podmienkach vyspelejším klubom v zahraničí a budú v nich pracovať správni ľudia, tak sa veľa vecí zmení k lepšiemu. Futbal je o peniazoch, či sa to ostatným páči alebo nie."

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, menil klub?
"Zmenilo sa toho dosť, vystriedalo sa veľa trénerov, hráčov, zrekonštruoval sa štadión. Som rada, že máme konečne nový trávnik. A dokončujú sa aj ďalšie veci, určite v tom ale treba pokračovať, aby sa tu hráči cítili čo najlepšie a chceli prísť k nám hrať. Stále je čo zlepšovať a ja dúfam, že to u nás bude len lepšie. Náš klub si to zaslúži."

Ste spokojná so súčasným stavom vo vašom klube z futbalovej stránky?
"Po jesennej časti veru nie som veľmi spokojná. Predvádzali sme nevyrovnané výkony, nevedeli sme sa dostať do hernej pohody. Dúfam, že jar bude lepšia."

Aký je váš vzťah k hráčom, k trénerovi?
"Myslím, že naše vzťahy sú veľmi dobré, na priateľskej úrovni, s nikým nemám žiadny problém. Pozdravíme sa, hocikedy sa porozprávame. Chalani si všímajú ľudí, ktorí chodia na zápasy, vedia, kto je aký fanúšik."

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, zmenil ligový futbal na Slovensku? Hrával sa tu kvalitnejší futbal?
"Nie som až taká stará, aby som vedela porovnať federálnu ligu s terajšou. Určite sa toho zmenilo veľa, iné sú kluby, ľudia, fanúšikovia. Ak by som sa mala pozerať na to, ako sa kedysi darilo slovenským klubom aj v európskych pohároch a porovnať to so súčasným stavom, tak jednoznačne bol vrchol predtým. No ja som to nezažila, takže neviem posúdiť. Teraz je futbal, naša liga a stav klubov u nás a vo svete úplne iný."

Aký je váš fanúšikovský sen?
"Môj sen je, že naša Ruža vyhrá ligu. Raz sa mi to už splnilo, ale veľmi by som to chcela zažiť ešte raz. Prípadne potom ešte nejaký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy európskeho pohára, či už Ligy majstrov alebo Európskej ligy, tak to by bolo skvelé. Sny sú to možno odvážne, ale nič nie je nemožné."

TIP: Všetky články z našich nových rubrík "Klub v srdci" a "Rasťo Švický radí" nájdete úplne jednoducho v hornej lište pod názvom "Blogy".
Diskusia

Pridajte svoj komentár

Prispievate ako neregistrovaný návštevník. kliknite sem a prihláste sa !

Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 10 prísp., posledný 15.02.2016 15:39:35
Zobrazuje sa niekoľko vybraných názorov z diskusie, ktoré naši čitatelia označili ako najlepšie.
Ruža Nostalgia
publ.: 12.02.2016 08:43:53
Treba sa dnes pozerať dopredu , kde sa nachádza RK futbal ktorý je bohužiaľ bez systému . Robí kotrmelec za kotrmelcom . »»
ruza reakcia na iny príspevok
publ.: 11.02.2016 15:03:49 - 1 reakcia
bublos mozno mas pravdu o inych, ale zrovna tato slecna je vykladnou skrinou, co sa tyka navstevnosti a v tomto jej velmi krivdis. casto sa stalo, ze fanklub nebol na vyjazde ani osobnom ani autobusovom a M. na zapase bola. dokonca jej nerobi problem chodit v RK drese v Trnave a pod. :-) »»
xyz reakcia na iny príspevok
publ.: 11.02.2016 13:36:21 - 1 reakcia
kto ma rad futbal musi automaticky patrit k nejakemu fanklubu inak by nemohol chodit na zapasy? ach jaj ....tvoj nazor aj bublosa ehm...typicky sedlak z ,,velkomesta ,,:D »»
publ.: 12.02.2016 00:36:15
Super rozhovor »»
kosican89 pekny rozhovor
publ.: 12.02.2016 14:24:11
mne sa tento rozhovor pacil, bol iny ako ostatne, ale zaujimavy. nemusi sa so slecnou kazdy stotoznit, ale jedno sa musi nechat. ak by bolo viac takych vernych fanusikov, neboli by nase stadiony take prazdne. »»
bublos Vyjazdy
publ.: 11.02.2016 11:13:23 - 1 reakcia
Neni vam to blbe, vsetkym tym fanusikom v tejto sekcii co tvrdia ze chodia na skoro kazdy zapas aj doma aj vonku a realita je taka ze vas doma chodi 5 a pol a na vyjazde nikto od vas nebol uz roky? A to sa netyka len Ruzomberka ale vacsiny tejto slovenskej bedace. »»
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Keď som počul, že zahlásili moje meno, bolo to neuveriteľné. Splnil sa mi sen. Je to pre mňa výnimočný moment, aj pre moju rodinu a priateľov, niečo, na čo si budem pamätať do konca života," uviedol Matthews
„V lige hrá veľmi veľa Kanaďanov, tí sú preferovaní. Hrá sa potom ich štýlom hry, pretože ide nie len o hráčov, ale aj o trénerov," konštatuje Marek Biro o EBEL v rozhovore pre hokej.sk
„Možno v mojej hre nebolo cítiť veľký pokrok, ale ja osobne sa cítim dozretejšie. Táto sezóna mi veľa dala a ja pevne verím, že v budúcej sezóne z toho budem čerpať a posuniem sa výkonnostne opäť o krok dopredu,“povedal Mislav Rosandič
Útočník Chicaga Patrick Kane sa stal hlavnou hviezdou slávnostného galavečera v Las Vegas, na ktorom sa odovzdávali individuálne ocenenia za sezónu 2015/2016 v zámorskej hokejovej NHL.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Lewis Hamilton: Konečne môžem byť sám sebou
"V škole ma šikanovali a preto som vždy bol v kúte. Potom som uvidel Muhammada Aliho a chcel som mať jeho sebadôveru a tú schopnosť nakopať hocikoho," hovorí.
foto
Abiteboul: Náklady musia ísť dole, lebo F1 zničí samú seba
"Investujeme nehorázne sumy, ale náš šport môže sledovať čoraz menej ľudí. To je predsa hlúposť. Z Formuly 1 musíme opäť spraviť obľúbený šport. Tak, ako Le Mans. Tam sú lístky lacné a preteky idú v telke," zdôraznil Cyril Abiteboul.
foto
Arrivabene o svojich jazdcoch: Milí a inteligentní chlapci
"Ich osobnosti sú odlišné. Kimi je väčší introvert, ale za posledný rok a pol začal viac komunikovať. Keď o niečom hovorí, vždy je veľmi presný. Sebastian je otvorený, puntičkársky a blázon do detailov," prezrádza Maurizio Arrivabene.
foto
Koho zamestná Ferrari po boku Vettela?
"Checo bojuje o kokpit vo Ferrari," potvrdil manažér Force Indie Andy Stevenson. "Je na to taký zameraný, ako ešte nikdy predtým. Počas každého tréningu sa pýta na to, ako je na tom v porovnaní s Hülkenbergom."
 

To najlepšie z auto.sk

foto
VIDEO: Skvelá reklama na Audi RS3 po boku Audi quattro v lese
Veľmi sa nám páči, ako niektoré automobilky s hrdosťou sebe vlastnou odkazujú aj v moderných autách na svoju súťažnú históriu. Medzi také jednoznačne patrí Audi
foto
Základný model Koenigseggu navrhol pätnásťročný dizajnér + FOTO
Hovoríme tu o automobile Koenigsegg Legera, možnom budúcom superšporte švédskej automobilky. Tento koncept totiž vznikol v hlave ešte len pätnásťročného tínedžera
foto
Brzdná doska skráti brzdnú dráhu až o 40 percent + VIDEO
Švédsky vývojár a výrobca komponentov pre autopriemysel Autoliv vyvinul nového pomocníka pre mestské brzdenie
foto
Lamborghini Aventador LP 700-4 s pekne ostrým výrazom + FOTO
Taliansky býk sa v Kanade dočkal úprav za využitia komponentov z Japonska a výsledkom je poriadne agresívny superšport
 

To najlepšie z mobil.sk

foto
VIDEO: Samsung Galaxy S6 a S6 edge prináša skvelý herný zážitok
Vlajkové lode Samsungu, Galaxy S6 a S6 edge, s vysoko výkonným procesorom a obrazovkou Quad HD vytvárajú výborne podmienky pre tie najlepšie pôžitky z mobilných hier
foto
V Orangei vyzbierali za štyri mesiace vyše 28 000 starých mobilov. Pomôžu tak Náruči záchrany
Dlhodobá ekologická akcia Orangeu Staré mobily sú na dve veci sa stále teší popularite. Od februára do konca mája v rámci nej zákazníci na predajné miesta priniesli viac ako 28-tisíc starých nepoužívaných mobilných telefónov
foto
ASUS rozmýšľa o kúpe HTC
Taiwanský podnik Asustek, ktorý je priekopníkom najmä v počítačovej výrobe, ale zastúpenie má aj na trhu so smartfónmi, či tabletmi prejavil záujem o kúpu tvorcu smartfónov HTC Corp
foto
Sony uvedie na trh Xperiu C4 Dual
Minulý týždeň Sony oznámilo predaj produktu Xperia C4 Dual. Zariadenie so službou dual-SIM sa uvedie do ponuky na indickom trhu už čoskoro
 

   TabuľkaZVRP B
  1.TREN Trenčín332634 73:2881
  2.SLOV Slovan Bratislava332094 50:2569
  3.MYJA Myjava331869 41:3360
  4.TRNA Trnava3316611 49:4154
  5.ZILI Žilina3314613 58:4648
  6.RUZO Ružomberok3312912 42:4145
  7.DACD Dunajská Streda3312714 38:4243
  8.PODB Podbrezová3310716 43:4637
  9.ZLMO Zlaté Moravce3371016 38:5731
  10.SENI Senica337917 30:4830
  11.MICH Michalovce337818 32:5529
  12.SKAL Skalica336621 30:6224
  Najlepší kanonieri
  17 g: Kessel (Trenčín)
  15 g: Depetris (Trnava), Bero (Trenčín)
  12 g: Priškin (Slovan Bratislava)
  11 g: Kana (Zlaté Moravce), Sládek (Myjava)
  10 g: Vittek (Slovan Bratislava), Lačný (Ružomberok), Pačinda (Dunajská Streda)
  9 g: Szarka (Dunajská Streda), Souza (Zlaté Moravce)
  8 g: Schranz (Trnava)
  7 g: Milinković (Slovan Bratislava), Kunca (Michalovce), Mikovič (Trnava)
  6 g: celkom 11 hráčov
  Žlté karty
  12 ŽK: Ljubičić (Dunajská Streda)
  11 ŽK: Godál (Trnava)
  10 ŽK: Perišić (Zlaté Moravce), Kleščík (Trenčín), Baez (Trnava)
  9 ŽK: celkom 7 hráčov
  Červené karty
  3 ČK: Maslo (Ružomberok)
  2 ČK: Nikolić (Trnava), Rosa (Ružomberok), Banovič (Myjava)
  1 ČK: celkom 27 hráčov
  Vlastné góly
  1 vl.g.: Šimčák (Michalovce), Beňo (Myjava), Marček (Myjava), Nikolić (Trnava), Tipurić (Zlaté Moravce), Vajda (Podbrezová), Hromada (Senica)
  Góly z pokutového kopu
  4 g: Pačinda (Dunajská Streda), Milinković (Slovan Bratislava), Kana (Zlaté Moravce)
  3 g: Ďubek (Ružomberok), Škriniar (Žilina)
  2 g: Gašparík (Skalica), Vittek (Slovan Bratislava), Depetris (Trnava), Lačný (Ružomberok)
  1 g: celkom 17 hráčov

  Tipovacia súťaž SLAPSHOT!

  pondelok - 27.06.2016
  Euro 20162 záp.
  utorok - 28.06.2016
  tento deň nie sú žiadne zápasy na tipovanie
  streda - 29.06.2016
  tento deň nie sú žiadne zápasy na tipovanie
  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 64 ms. :: Country :: Region :: City