Dotiahne to až do Bundesligy?
Autor: Tomáš Zagiba   |   Publikované: Friday, 11. March 2016, 09:20

Koncom marca oslávi len 27. narodeniny. Zatiaľ, čo drvivá väčšina futbalových trénerov v tomto veku ešte pobehuje po trávnikoch, on už naberá skúsenosti po celej Európe. Aký je rozdiel medzi trénerom, ktorý začne svoju kariéru okamžite po vysokej škole a trénerom, ktorý hrá profesionálny futbal do 35 rokov? To, ale aj mnoho iných zaujímavých informácií prezradil pre PROFUTBAL.sk ambiciózny kouč Pavol Gregora.

Štart v mladom veku nie je nevýhodou 

Koncom marca oslávite len 27. narodeniny. Ako hodnotíte svoju doterajšiu trénerskú kariéru?
Pavol Gregora: "Som rád, že som sa vydal európskou cestou. Mal som možnosť učiť sa v mladom veku od zaujímavých trénerov momentálne v najúspešnejších futbalových krajinách sveta. Ale napriek tomu chcem viac a chcem byť stále lepší."

Stanovíte si na blížiace sa narodeniny nejaké ciele?
"Ciele si delím na krátkodobé, dlhodobé a sny. A mojim cielom je pracovať tak, aby som smeroval k snom."

Aký je váš vzťah k futbalu? Hrávali ste ho aj súťažne, alebo ste sa rovno zamerali na trénerstvo?
"Futbal milujem. V podstate sa so mnou nedá rozprávať, lebo aj tak všetko prekrútim na futbal. Zo všetkého sa snažím dostať informácie, ktoré by som mohol využiť v práci trénera. Samozrejme, hral som futbal aj súťažne. Vyrastal som v Slovane Bratislava, kde som hral až do devätnástich rokov. Pôsobil som tri roky v Rakúsku a hral som druhú ligu za Aqua Turčianske Teplice. Hral som aj futsalovú Extraligu. Začal som študovať na Fakulte telesnej výchovy a športu. V tom čase som začal trénovať deti a hral som futbal a futsal. Jednoducho prišlo obdobie, kedy som sa už musel rozhodnúť, čomu sa budem venovať, pretože sa to už nedalo všetko stíhať. Stále hrám futbal v nižšej slovenskej lige, ale prioritne sa venujem trénerstvu a som na doktorandskom štúdiu na FTVŠ v Bratislave. Minulu sezónu som pracoval ako profesionály tréner v Spartaku Trnava, kde som mal na starosti prípravky."

Nemyslíte si, že ste v nevýhode oproti trénerom, ktorí boli/sú profesionálni futbalisti?
"Myslím si, že som hral na dostačujúcej úrovni, aby som poznal niektoré zákonitosti a získal hráčske skúsenosti. Ale myslím si, že hráči, ktorí hrali v zahraničí alebo pôsobili v reprezentácii môžu tažiť z tejto skúsenosti. Ale nerozhoduje to o tom, či budete úspešný tréner. Funguje to aj naopak, keď vyštudujete FTVŠ, zákonite nemusíte byť dobrý tréner. Mňa baví spájať teóriu, vedu, skúsenosti a prax. Myslím si, že to je práve moja výhoda. O tom, či budete úspešný tréner, ale rozhoduje množstvo faktorov."

V čom vidíte futbal inak ako bývalí hráči, ktorí sa trénermi stanú po úspešnej futbalovej kariére?
"Tréneri, ktorí začnú povedzme v 40-tke, majú oproti mne pochopiteľne akúsi stratu, pretože s trénovaním práve začínajú. Hranie a trénovanie sú dve odlišné veci. Nemôžete chcieť hneď učiť hráčov, keď neviete ako ich máte učiť. Ale stále sa musím vrátiť k tomu, že je to individuálne. Ked ste ochotný na sebe pracovať, učiť sa a ste schopný správne vnímať, resp. analyzovať rôzne situácie, tak je jedno, či začnete v 40-tke alebo trénuje tridsať rokov. To znamená, že ak tréner trénuje tridsať rokov rovnako a stále zle, tak je niekde problém."

Pochodili ste toho už pomerne dosť. Boli ste v Nemecku, v Španielsku. Čo vám to dalo?
"Moje prvé zahraničné pôsobenie bolo v akadémii Dynama Dresden. A to mi zmenilo život. Inšpirovalo, motivovalo ma to a odvtedy som chel ísť európskou cestou. Následne som absolvoval viaceré krátkodobé stáže. Podarilo sa mi dostať do akadémie Atletica de Madrid a teraz v 1.FC Norinberg. Som veľmi vdačný, že som mal takú možnosť. A niekedy som si myslel, že sa mi to sníva. Preto by som chcel vyzvať všetkých ambicióznych ľudí, aby sa snažili žiť svoje sny. Aby pracovali na sebe a išli krok za krokom za svojimi túžbami, aj keď sa niekedy zdajú byť tie túžby velmi ďaleko alebo v nedohľadne. Ani jednu z týchto vecí by som nemal, keby som neurobil niečo navyše. Som pripraveny pokračovať v tomto trende a pokúsim sa byť zase lepší, či sa mi to nakoniec podarí je vo hviezdach."

Inšpirácia v zahraničí

Aký futbal vás inšpiruje?
"Mám veľmi rád ofenzívny kombinačný futbal s využívaním šírky a hĺbky ihriska. Moja filozofia je, aby sa samotní hráči nebáli hrať a tešili sa na zápas. Musia byť schopní hrať pod tlakom súpera v každej časti ihriska. Preferujem nemeckú a španielsku futbalovú školu. Veľmi sympatická mi je aj holandská futbalová škola. Myslím si, že aj pre divákov je veľmi zaujímavé, keď sa pozerajú na ofenzívny futbal. Na hráčov, ktorí majú veľmi dobrú technickú zručnosť a sú schopní hrať v situáciach 1 proti 1 alebo 1 proti 2. Obľúbení slovenskí hráči sú pre mňa Vittek a Mintál. Zahraniční hráči Jay Jay Okocha, C. Ronaldo, Xabi Alonso."

Čo chcete ako tréner dokázať? Kde sa vidíte o trebárs o desať či dvadsať rokov?
"Mojim snom je, aby na Slovensku bola vynikajúca futbalová akadémia. Myslím si, že ten potenciál na Slovensku je a nie je vyslovene len o peniazoch. Je o ľudoch a celkovom systéme výchovy hráčov. Venujem sa tomu už dlhší čas, pôsobil som v zahraničných špičkových akadémiach a dúfam v to, že budem mať možnosť využiť tieto skúsenosti v spolupráci s ďalšími ambicióznymi ľuďmi, resp. klubmi. Čo sa týka budúcnosti, snažím sa napredovať postupne, chcem byť najlepší v každom dni, ktorý ma čaká v akéjkoľvek konkurencii. Mám rád veľké výzvy a zbožňujem tlak. Pracujem na tom, aby som bol profesionálny tréner a tomu podriaďujem všetko."

Momentálne pôsobíte v nemeckom Norimbergu pri U12. Viete teda tamojšie podmienky porovnať s tými na Slovensku. Ako veci fungujú v zahraničí?
"V prvom rade je to mentalita hráčov, resp. ľudí v Nemecku. Potom sa dostávame k rozdielom v infraštruktúre, počtu obyveteľov (t.j. väčší počet talentovaných hráčov), ale najväčší rozdiel je v systéme výchovy hráčov, metodike, pracovnej disciplíne a v profesionalizme."

Zatiaľ ste trénerom mládežníckych družstiev. Je vaším cieľom prepracovať sa až k mužom?
"Počuť hymnu Ligy Majstrov alebo hymnu Slovenska je top vrchol trénerskej práce. Pokúsim sa prekonať svoje hranice. Ako hovorím, bez cieľov, vízií a snov je veľmi ťažké niečo dosiahnuť. Dúfam, že príde v správny čas možnosť trénovať mužov a ja ju využijem."

Vysnívaný angažmán?
"Vysnívaný angažmán? Asi klub v Bundeslige."

Kempy pomáhajú mladým hráčom zlepšovať sa

Angažujete sa aj v organizovaní futbalových kempov. Čo plánujete v tomto smere najbližšie?
"Absolvoval som už veľké množstvo kempov. Či už ako organizátor alebo ako pozvaný tréner. Naposledy som bol v letných kempoch 1.FC Nürnberg, ktoré mali vysokú úroveň a tiež deti zo Slovenska sa majú možnosť ich zúčastniť. Tento rok budem ako tréner participovať na kempe „Škola futbalu“, ktorého garantom je Marek Mintál a okrem mňa tam bude množstvo špičkových trénerov z najlepších slovenských klubov (Slovan, Žilina, Trenčín, Trnava...). Kemp bude prebiehať v Korňi, kde je vybudované nové trávnaté ihrisko a v prípade nepriazniveho počasia je k dispozícii veľká hala s umelou trávou."

Prečo je pre mladé nádeje takýto futbalový kemp prospešný?
"Myslím si, že takýto kemp je prospešný z viacerých dôvodov. Hráči tu môžu spoznať nových kamarátov, zažiť plno zážitkov, ale hlavne sa môžu porovnať s ostatnými hráčmi z celého Slovenska a detailne pracovať na svojich silných a slabých stránkach pod dohľadom vynikajúcich trénerov počas viacfázových tréningov v malých skupinách, čo zaručuje, že hráč počas jedného tréningu absolvuje obrovské množstvo správnych opakovaní, čo garantuje, že sa bude zákonite zlepšovať."
Diskusia

Pridajte svoj komentár


Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 1 prísp., posledný 13.03.2016 11:35:48
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Veríme, že ide len o prechodný jav. Potrebujeme sa dať ako tím rýchlo dohromady a vrátiť sa na víťaznú cestu," uvedomuje si najproduktívnejší hráč Tipsport ligy Tomáš Surový.
Andrej Kmeč: "Záver bol už hektický, Marek Slovák dostal trest do konca zápasu, Judd Blackwater mal problémy s korčuľou, našťastie sme to ustrážili a získali tri body"
Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL
Kopecký: „Sme v situácii, keď už nesmieme odchádzať s prázdnymi rukami. Či už to bude jeden, dva či tri body, musíme ich hromadiť. Najlepšie už v Bielorusku, potom po zvyšok tripu a najmä v desaťzápasovej domácej sérii...“
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Wolff: Existujú tri cesty, ktorými sa môžeme uberať
"Nie je mojim cieľom zasahovať do interných vecí vo Ferrari a ani neviem, či by Sebastian skutočne túžil po tom, aby k nám prišiel. Čo by robili Ferrari alebo McLaren v decembri bez Vettela alebo Alonsa? Alebo Williams bez Bottasa?"
foto
Odchod Nica Rosberga vyvolal reakcie na celom svete
Usain Bolt, šprintér: "Nedokážem to celkom pochopiť, ale každý má svoje zdôvodnenia. Mám pocit, že dosiahol to, čo chcel. Keď sa dostanete tam, kde chcete byť a dosiahnete svoj cieľ, tak už asi nemá význam pokračovať."
foto
Na slávnostnom gala FIA sa rozdávali ocenenia (FOTO, VIDEO)
Za Formulu 1 boli ocenení Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Daniel Ricciardo, ale trofeje dostali aj Max Verstappen a Lance Stroll.
foto
Laudovi nie je do smiechu, Berger mu odporúča Alonsa alebo Vettela
"Máme druhý decembrový deň a nemáme jazdca. Obávam sa, že všetky zmluvy špičkových pretekárov sú nepriestrelné," hovorí Niki Lauda.
 

  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 12 ms. :: Country :: Region :: City