Dotiahne to až do Bundesligy?
Autor: Tomáš Zagiba   |   Publikované: Friday, 11. March 2016, 09:20

Koncom marca oslávi len 27. narodeniny. Zatiaľ, čo drvivá väčšina futbalových trénerov v tomto veku ešte pobehuje po trávnikoch, on už naberá skúsenosti po celej Európe. Aký je rozdiel medzi trénerom, ktorý začne svoju kariéru okamžite po vysokej škole a trénerom, ktorý hrá profesionálny futbal do 35 rokov? To, ale aj mnoho iných zaujímavých informácií prezradil pre PROFUTBAL.sk ambiciózny kouč Pavol Gregora.

Štart v mladom veku nie je nevýhodou 

Koncom marca oslávite len 27. narodeniny. Ako hodnotíte svoju doterajšiu trénerskú kariéru?
Pavol Gregora: "Som rád, že som sa vydal európskou cestou. Mal som možnosť učiť sa v mladom veku od zaujímavých trénerov momentálne v najúspešnejších futbalových krajinách sveta. Ale napriek tomu chcem viac a chcem byť stále lepší."

Stanovíte si na blížiace sa narodeniny nejaké ciele?
"Ciele si delím na krátkodobé, dlhodobé a sny. A mojim cielom je pracovať tak, aby som smeroval k snom."

Aký je váš vzťah k futbalu? Hrávali ste ho aj súťažne, alebo ste sa rovno zamerali na trénerstvo?
"Futbal milujem. V podstate sa so mnou nedá rozprávať, lebo aj tak všetko prekrútim na futbal. Zo všetkého sa snažím dostať informácie, ktoré by som mohol využiť v práci trénera. Samozrejme, hral som futbal aj súťažne. Vyrastal som v Slovane Bratislava, kde som hral až do devätnástich rokov. Pôsobil som tri roky v Rakúsku a hral som druhú ligu za Aqua Turčianske Teplice. Hral som aj futsalovú Extraligu. Začal som študovať na Fakulte telesnej výchovy a športu. V tom čase som začal trénovať deti a hral som futbal a futsal. Jednoducho prišlo obdobie, kedy som sa už musel rozhodnúť, čomu sa budem venovať, pretože sa to už nedalo všetko stíhať. Stále hrám futbal v nižšej slovenskej lige, ale prioritne sa venujem trénerstvu a som na doktorandskom štúdiu na FTVŠ v Bratislave. Minulu sezónu som pracoval ako profesionály tréner v Spartaku Trnava, kde som mal na starosti prípravky."

Nemyslíte si, že ste v nevýhode oproti trénerom, ktorí boli/sú profesionálni futbalisti?
"Myslím si, že som hral na dostačujúcej úrovni, aby som poznal niektoré zákonitosti a získal hráčske skúsenosti. Ale myslím si, že hráči, ktorí hrali v zahraničí alebo pôsobili v reprezentácii môžu tažiť z tejto skúsenosti. Ale nerozhoduje to o tom, či budete úspešný tréner. Funguje to aj naopak, keď vyštudujete FTVŠ, zákonite nemusíte byť dobrý tréner. Mňa baví spájať teóriu, vedu, skúsenosti a prax. Myslím si, že to je práve moja výhoda. O tom, či budete úspešný tréner, ale rozhoduje množstvo faktorov."

V čom vidíte futbal inak ako bývalí hráči, ktorí sa trénermi stanú po úspešnej futbalovej kariére?
"Tréneri, ktorí začnú povedzme v 40-tke, majú oproti mne pochopiteľne akúsi stratu, pretože s trénovaním práve začínajú. Hranie a trénovanie sú dve odlišné veci. Nemôžete chcieť hneď učiť hráčov, keď neviete ako ich máte učiť. Ale stále sa musím vrátiť k tomu, že je to individuálne. Ked ste ochotný na sebe pracovať, učiť sa a ste schopný správne vnímať, resp. analyzovať rôzne situácie, tak je jedno, či začnete v 40-tke alebo trénuje tridsať rokov. To znamená, že ak tréner trénuje tridsať rokov rovnako a stále zle, tak je niekde problém."

Pochodili ste toho už pomerne dosť. Boli ste v Nemecku, v Španielsku. Čo vám to dalo?
"Moje prvé zahraničné pôsobenie bolo v akadémii Dynama Dresden. A to mi zmenilo život. Inšpirovalo, motivovalo ma to a odvtedy som chel ísť európskou cestou. Následne som absolvoval viaceré krátkodobé stáže. Podarilo sa mi dostať do akadémie Atletica de Madrid a teraz v 1.FC Norinberg. Som veľmi vdačný, že som mal takú možnosť. A niekedy som si myslel, že sa mi to sníva. Preto by som chcel vyzvať všetkých ambicióznych ľudí, aby sa snažili žiť svoje sny. Aby pracovali na sebe a išli krok za krokom za svojimi túžbami, aj keď sa niekedy zdajú byť tie túžby velmi ďaleko alebo v nedohľadne. Ani jednu z týchto vecí by som nemal, keby som neurobil niečo navyše. Som pripraveny pokračovať v tomto trende a pokúsim sa byť zase lepší, či sa mi to nakoniec podarí je vo hviezdach."

Inšpirácia v zahraničí

Aký futbal vás inšpiruje?
"Mám veľmi rád ofenzívny kombinačný futbal s využívaním šírky a hĺbky ihriska. Moja filozofia je, aby sa samotní hráči nebáli hrať a tešili sa na zápas. Musia byť schopní hrať pod tlakom súpera v každej časti ihriska. Preferujem nemeckú a španielsku futbalovú školu. Veľmi sympatická mi je aj holandská futbalová škola. Myslím si, že aj pre divákov je veľmi zaujímavé, keď sa pozerajú na ofenzívny futbal. Na hráčov, ktorí majú veľmi dobrú technickú zručnosť a sú schopní hrať v situáciach 1 proti 1 alebo 1 proti 2. Obľúbení slovenskí hráči sú pre mňa Vittek a Mintál. Zahraniční hráči Jay Jay Okocha, C. Ronaldo, Xabi Alonso."

Čo chcete ako tréner dokázať? Kde sa vidíte o trebárs o desať či dvadsať rokov?
"Mojim snom je, aby na Slovensku bola vynikajúca futbalová akadémia. Myslím si, že ten potenciál na Slovensku je a nie je vyslovene len o peniazoch. Je o ľudoch a celkovom systéme výchovy hráčov. Venujem sa tomu už dlhší čas, pôsobil som v zahraničných špičkových akadémiach a dúfam v to, že budem mať možnosť využiť tieto skúsenosti v spolupráci s ďalšími ambicióznymi ľuďmi, resp. klubmi. Čo sa týka budúcnosti, snažím sa napredovať postupne, chcem byť najlepší v každom dni, ktorý ma čaká v akéjkoľvek konkurencii. Mám rád veľké výzvy a zbožňujem tlak. Pracujem na tom, aby som bol profesionálny tréner a tomu podriaďujem všetko."

Momentálne pôsobíte v nemeckom Norimbergu pri U12. Viete teda tamojšie podmienky porovnať s tými na Slovensku. Ako veci fungujú v zahraničí?
"V prvom rade je to mentalita hráčov, resp. ľudí v Nemecku. Potom sa dostávame k rozdielom v infraštruktúre, počtu obyveteľov (t.j. väčší počet talentovaných hráčov), ale najväčší rozdiel je v systéme výchovy hráčov, metodike, pracovnej disciplíne a v profesionalizme."

Zatiaľ ste trénerom mládežníckych družstiev. Je vaším cieľom prepracovať sa až k mužom?
"Počuť hymnu Ligy Majstrov alebo hymnu Slovenska je top vrchol trénerskej práce. Pokúsim sa prekonať svoje hranice. Ako hovorím, bez cieľov, vízií a snov je veľmi ťažké niečo dosiahnuť. Dúfam, že príde v správny čas možnosť trénovať mužov a ja ju využijem."

Vysnívaný angažmán?
"Vysnívaný angažmán? Asi klub v Bundeslige."

Kempy pomáhajú mladým hráčom zlepšovať sa

Angažujete sa aj v organizovaní futbalových kempov. Čo plánujete v tomto smere najbližšie?
"Absolvoval som už veľké množstvo kempov. Či už ako organizátor alebo ako pozvaný tréner. Naposledy som bol v letných kempoch 1.FC Nürnberg, ktoré mali vysokú úroveň a tiež deti zo Slovenska sa majú možnosť ich zúčastniť. Tento rok budem ako tréner participovať na kempe „Škola futbalu“, ktorého garantom je Marek Mintál a okrem mňa tam bude množstvo špičkových trénerov z najlepších slovenských klubov (Slovan, Žilina, Trenčín, Trnava...). Kemp bude prebiehať v Korňi, kde je vybudované nové trávnaté ihrisko a v prípade nepriazniveho počasia je k dispozícii veľká hala s umelou trávou."

Prečo je pre mladé nádeje takýto futbalový kemp prospešný?
"Myslím si, že takýto kemp je prospešný z viacerých dôvodov. Hráči tu môžu spoznať nových kamarátov, zažiť plno zážitkov, ale hlavne sa môžu porovnať s ostatnými hráčmi z celého Slovenska a detailne pracovať na svojich silných a slabých stránkach pod dohľadom vynikajúcich trénerov počas viacfázových tréningov v malých skupinách, čo zaručuje, že hráč počas jedného tréningu absolvuje obrovské množstvo správnych opakovaní, čo garantuje, že sa bude zákonite zlepšovať."
Diskusia

Pridajte svoj komentár

Prispievate ako neregistrovaný návštevník. kliknite sem a prihláste sa !

Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


Vstup do diskusie - doteraz 1 prísp., posledný 13.03.2016 11:35:48
:: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Keď som počul, že zahlásili moje meno, bolo to neuveriteľné. Splnil sa mi sen. Je to pre mňa výnimočný moment, aj pre moju rodinu a priateľov, niečo, na čo si budem pamätať do konca života," uviedol Matthews
„V lige hrá veľmi veľa Kanaďanov, tí sú preferovaní. Hrá sa potom ich štýlom hry, pretože ide nie len o hráčov, ale aj o trénerov," konštatuje Marek Biro o EBEL v rozhovore pre hokej.sk
„Možno v mojej hre nebolo cítiť veľký pokrok, ale ja osobne sa cítim dozretejšie. Táto sezóna mi veľa dala a ja pevne verím, že v budúcej sezóne z toho budem čerpať a posuniem sa výkonnostne opäť o krok dopredu,“povedal Mislav Rosandič
Útočník Chicaga Patrick Kane sa stal hlavnou hviezdou slávnostného galavečera v Las Vegas, na ktorom sa odovzdávali individuálne ocenenia za sezónu 2015/2016 v zámorskej hokejovej NHL.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Abiteboul: Náklady musia ísť dole, lebo F1 zničí samú seba
"Investujeme nehorázne sumy, ale náš šport môže sledovať čoraz menej ľudí. To je predsa hlúposť. Z Formuly 1 musíme opäť spraviť obľúbený šport. Tak, ako Le Mans. Tam sú lístky lacné a preteky idú v telke," zdôraznil Cyril Abiteboul.
foto
Arrivabene o svojich jazdcoch: Milí a inteligentní chlapci
"Ich osobnosti sú odlišné. Kimi je väčší introvert, ale za posledný rok a pol začal viac komunikovať. Keď o niečom hovorí, vždy je veľmi presný. Sebastian je otvorený, puntičkársky a blázon do detailov," prezrádza Maurizio Arrivabene.
foto
Koho zamestná Ferrari po boku Vettela?
"Checo bojuje o kokpit vo Ferrari," potvrdil manažér Force Indie Andy Stevenson. "Je na to taký zameraný, ako ešte nikdy predtým. Počas každého tréningu sa pýta na to, ako je na tom v porovnaní s Hülkenbergom."
foto
V Räikkönenov prospech hrá dobrý vzťah so Sebastianom Vettelom, hovorí Alain Prost
"Sú tu jeden či dvaja jazdci, ktorí by boli pre Ferrari dosť dobrí a možno by boli aj rýchlejší ako on, no to teraz s istotou povedať nevieme."
 

To najlepšie z auto.sk

foto
VIDEO: Skvelá reklama na Audi RS3 po boku Audi quattro v lese
Veľmi sa nám páči, ako niektoré automobilky s hrdosťou sebe vlastnou odkazujú aj v moderných autách na svoju súťažnú históriu. Medzi také jednoznačne patrí Audi
foto
Základný model Koenigseggu navrhol pätnásťročný dizajnér + FOTO
Hovoríme tu o automobile Koenigsegg Legera, možnom budúcom superšporte švédskej automobilky. Tento koncept totiž vznikol v hlave ešte len pätnásťročného tínedžera
foto
Brzdná doska skráti brzdnú dráhu až o 40 percent + VIDEO
Švédsky vývojár a výrobca komponentov pre autopriemysel Autoliv vyvinul nového pomocníka pre mestské brzdenie
foto
Lamborghini Aventador LP 700-4 s pekne ostrým výrazom + FOTO
Taliansky býk sa v Kanade dočkal úprav za využitia komponentov z Japonska a výsledkom je poriadne agresívny superšport
 

To najlepšie z mobil.sk

foto
VIDEO: Samsung Galaxy S6 a S6 edge prináša skvelý herný zážitok
Vlajkové lode Samsungu, Galaxy S6 a S6 edge, s vysoko výkonným procesorom a obrazovkou Quad HD vytvárajú výborne podmienky pre tie najlepšie pôžitky z mobilných hier
foto
V Orangei vyzbierali za štyri mesiace vyše 28 000 starých mobilov. Pomôžu tak Náruči záchrany
Dlhodobá ekologická akcia Orangeu Staré mobily sú na dve veci sa stále teší popularite. Od februára do konca mája v rámci nej zákazníci na predajné miesta priniesli viac ako 28-tisíc starých nepoužívaných mobilných telefónov
foto
ASUS rozmýšľa o kúpe HTC
Taiwanský podnik Asustek, ktorý je priekopníkom najmä v počítačovej výrobe, ale zastúpenie má aj na trhu so smartfónmi, či tabletmi prejavil záujem o kúpu tvorcu smartfónov HTC Corp
foto
Sony uvedie na trh Xperiu C4 Dual
Minulý týždeň Sony oznámilo predaj produktu Xperia C4 Dual. Zariadenie so službou dual-SIM sa uvedie do ponuky na indickom trhu už čoskoro
 

  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 11 ms. :: Country :: Region :: City