Ujlaky spomína na Rimavskú Sobotu: Akoby to bolo včera
Autor: Ondrej Hercegh   |   Publikované: Friday, 19. February 2016, 13:55

Azda najväčšie sympatie prejavovali diváci na trnavskom Masters Cup-e Marekovi Ujlakymu. Ten ukázal, že to so svojou ľavačkou stále vie a napokon bol vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja. Pre PROFUTBAL.sk si zaspomínal na svoju bohatú kariéru.

Stále aktívne hráte futbal za rodný Zeleneč. Dokedy?
Marek Ujalky: "Sám neviem, ako dlho to ešte potiahnem. Určite dovtedy, pokiaľ mi to dovolí telo a manželka ma bude púšťať (úsmev)."

Vlani ste hrali v tíme aj s Jaroslavom Timkom, nechceli ste skončiť spolu?
"Nie, Jaro je predsa len o nejaký ten rok starší. On by aj pokračoval, ale má rodinné povinnosti, narodil sa mu syn."

V najvyšších súťažiach ste odohrali celkovo 403 zápasov, strelili 92 gólov, ale nemáte titul. Kedy ste k nemu boli najbližšie?
"Samozrejme, že titul chýba. Spomínam to pri každom rozhovore, vždy sa mi vracajú spomienky na zápas v Rimavskej Sobote a zdá sa mi, akoby to bolo včera. Pritom odvtedy už ubehlo takmer dvadsať rokov. Nie je to nič príjemné. Na konci zápasu bola odpískaná penalta, potom bola zrušená a následne sme dostali nešťastný gól."

Ligový titul vtedy získali Košice, je aspoň čiastočná útecha, že ste im to o rok vrátili vo finále Slovenského pohára?
"Pohár je pohár a liga je liga. Nie je to plnohodnotná útecha, škrieť to bude stále."

V tom čase chodilo veľa ľudí na futbal, prečo tomu teraz tak nie je?
"Z pohľadu Trnavy som optimistický. Verím, že si ľudia nájdu vo väčšom počte cestu na futbal. Je tu nová aréna, takže okrem futbalu majú k dispozícii aj výborné spoločenské zázemie."

Dokáže pomôcť nová aréna aj kvalite futbalu?
"Myslím si, že áno a nielen Trnave. Aj mužstvá, ktoré sem prídu, sa budú chcieť vytiahnuť. Je škoda, že na Slovensku je málo takých štadiónov, aj keď niektoré mestá avizujú výstavbu nových stánkov."

Figurujete v ligovej Jedenástke dvadsaťročia po boku Mintála, Karhana, Németha, Tittela a ďalších. Čo pre vás znamená toto ocenenie?
"Je to anketa, ktorá ma postretla už po ukončení profesionálnej kariéry. Bol som rád, že si na nás ľudia spomenuli, lebo niektorí z nás sme už dlhšie neboli na očiach."

V Trnave vás viedlo viacero známych trénerov. Ktorý z nich vám najviac imponoval?
"Od každého trénera som sa snažil zobrať si to najlepšie. Nedá sa povedať, ktorý z nich bol najlepší. Za každého z nich som zažil určitú hráčsku epochu, takže nemožno vyzdvihnúť len jedného z nich."

Tréner Pecze bol preslávený dlhými taktickými poradami, hovorievalo sa, že vás potom musel asistent Zelenský prebudiť zo spánku. Je to pravda?
"Áno, ale my už sme boli na to naučení. Tréner Zelenský nás skutočne dokázal prebrať a stačila mu na to jedna minúta (smiech)."

Najvážnejšie zranenie ste utrpeli v apríli 2006 po faule Dobiáša z Nitry. Mali ste potrhané väzy v kolene, zlomenú ihlicu, úlomky kostí v členku. Ako sa futbalista vo vyššom veku dostava späť do formy po dlhom zranení?
"Bolo to veľmi ťažké obdobie. Tri a pol mesiaca som nemohol dostúpiť na nohu, podopieral som sa barlami. Prvé mesiace boli ťažké, ale potom som sa psychicky pozviechal, snažil som sa dostať do starej formy, ale už to nebolo také ako predtým. Noha mi opúchala, na vrcholovej úrovni by mi už išlo aj o zdravie."

Neprepadli vás vtedy myšlienky, ze budete musieť skončiť s futbalom?
"Áno, hlavne prvé dva mesiace. Pohľad na nohu neveštil nič dobré, stále bola opuchnutá. Vôbec som si nevedel predstaviť, že by som ešte mohol hrať futbal."

Kde sa posunula naša liga za posledné roky?
"Keď to porovnávam, nepovedal by som, že stagnuje, ale dnes je otvorený trh a hráči odchádzajú v mladom veku do zahraničia. Samozrejme, nie všetci majú dostatok šťastia, aby sa uchytili v európskych kluboch. U nás potom chýbajú tie najväčšie talenty a nebehajú po ihriskách také osobnosti, ako v mojich časoch."

Meno Ujlaky sa nevytratilo z ihrísk našej najvyššej súťaže ani po vašom odchode. Váš bratranec Erik pôsobil v DAC, teraz je pod vedením Radványiho vo Frýdku-Místku. Sledujete jeho futbalové kroky?
"Erik je v druhej lige, dostupnosť televíznych prenosov je tam slabá. Zväčša sledujem ako sa darí Frýdku Místku v tabuľke, občas si zatelefonujeme. Veľmi sa nevídame, lebo celý čas je v Čechách."

Čo váš syn Marek, ťahá ho to za loptou?
"Áno, Marek hráva zatiaľ u nás v Zelenči."

V reprezentácii ste odohrali 39 zápasov a strelili ste dva góly. Mimochodom, pamätáte sa na svoj debut v repre?
"Debutoval som na zájazde v Južnej Amerike proti Brazílii. Prvý kvalifikačný duel som odohral proti Poľsku a vyhrali sme doma 4:1."

Premiérový reprezentačný gól ste strelili proti Poľsku v kvalifikácii na EURO 1996 (napokon sme za Rumunskom a Francúzskom skončili na treťom – nepostupovom mieste). Viete si ho v hlave vybaviť?
"Určite som ho nedal hlavou (smiech). Spomínam si naň. Tibor Jančula mi dal spätnú prihrávku, loptu som si na hranici pokutového územia spracoval a len som trafil bránu."

Ako si spomínate na partiu okolo trénera Jankecha?
"Mal som tú česť, že som hrával s Peťom Dubovským, Ľubom Moravčíkom, Ivanom Kozákom, kedy bola partia veľmi dobrá. Tvorili sme dobrý kolektív, len sa nám nepodarilo niečo také, ako teraz našim futbalistom."

Čo nám chýbalo vo vašich reprezentačných časoch k postupu na záverečný turnaj?
"Ťažko povedať. Vtedy boli európske mužstvá Španielsko, Francúzsko, Nemecko na inej úrovni ako my. Teraz je to trošička vyrovnanejšie. Našim futbalistom prajem, aby na európskom šampionáte uhrali čo najlepší výsledok."

Mohlo to byť spôsobené aj tým, že po rozdelení Česko-Slovenska sa náš tím začínal budovať prakticky od základov?
"Neviem. Môžem to posúdiť len z toho pohľadu, že som zažil Federálnu ligu a tá mala vyššiu úroveň. České mužstvá prinášali do ligy kvalitu. Po rozdelení sme sa na Slovensku trocha hľadali, takmer každý druhý rok sa robila reorganizácia súťaží a to neprispievalo kvalite futbalu."
Diskusia

Pridajte svoj komentár


Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


doteraz je táto diskusia bez príspevkov, pridajte prvý práve Vy! :: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Vzhľadom na nepresvedčivé výkony sa vedenie klubu okamžite rozhodlo prerušiť spoluprácu s pánom Chudým," potvrdil generálny manažér Michal Tóth
Štefan Fabian vstúpil do sezóny po červenom koberci. Na záver letného Tatranského pohára na ňom preberal ocenenie pre najlepšieho obrancu turnaja, pred nedeľňajším zápasom proti Zvolenu si pre zmenu užíval ovácie publika pri pózovaní s dresom s číslom 900 na chrbte.
"Sme šťastní a ohromne potešení tým, čo sme dosiahli. Myslím si, že nikto netipoval našu účasť vo finále. Pravdepodobnosť bola 33 k 1 a práve preto si teraz vychutnávame skvelé pocity," radoval sa Marián Hossa
"Zachytal som si veru poriadne, ale so šťastím sme ten krehký náskok ubránili. Škoda vylúčení zo záveru zápasu. Tam nás poriadne zavreli a lietalo to tam z jednej i druhej strany," hovorí Jan Chábera
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Na svete sú nové návrhy zmien pravidiel pre roky 2017 a 2018
Niečo také, ako spravil napríklad Lewis Hamilton v Spa, kde dostal tri kusy spaľovacieho motora, turba i jednotiek MGU-H a MGU-K, už od roku 2017 nebude povolené.
foto
Mosley: BMW vyrábalo 600 motorov ročne
Max Mosley spomína na obrovskú nákladovú expanziu okolo roku 2000 i na svoje protiopatrenia. Okrem toho hovorí aj o období, keď sa stajne F1 vyhrážali odchodom zo športu a založením pirátskej série.
foto
Chcete byť mechanikom v F1? Pripravte sa aj na 22-hodinové šichty
"Je to poriadne stresujúca práca, no keď všetko vychádza, je to naozaj neuveriteľné. Keď prídu do boxov dve autá naraz a vy tých druhých porazíte práve vďaka zastávke v boxoch, celý tím má byť na čo hrdý," hovorí v otvorenom rozhovore Kenny Handkammer, bývalý šéfmechanik Red Bullu.
foto
Zvieratá na pretekárskej trati: Čo všetko už navštívilo súťažné okruhy? (VIDEO)
Počas víkendu v Singapure sa na súťažnej trati objavil varan. História Formuly 1 pamätá veľké množstvo podobných prípadov.
 

  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 12 ms. :: Country :: Region :: City