Majster sveta vo FootGolfe Christian Otero: O kvalitách Kozáka vedel, Slovákom drží palce
Autor: Rastislav Blaško, hovorca SFGA pre MS vo FootGolfe 2016, zdroj: video, foto: R. Blaško, foto: Alejandra   |   Publikované: Pondelok, 25. január 2016, 07:00

Druhé majstrovstvá sveta (Svetový pohár) vo FootGolfe, ktoré sa konali 5. – 10. januára 2016 v Golfovom klube Pilar pri Buenos Aires v Argentíne, spoznali nových šampiónov v kategórii jednotlivcov a tímov. Nový footgolfový majster sveta Argentínčan Christian Otero v súťaži jednotlivcov prevzal pohár od prvého individuálneho majstra sveta Maďara Bélu Lengyela.

Christian Otero hrá FootGolf od novembra 2012. Trofej majstra sveta 2016 získal ako 37-ročný a je jeho v poradí jubilejným 50 víťazstvom, po tom, čo zvíťazil na množstve turnajov v Argentíne, USA, Portoriku i v Európe. To, čo je pre Argentínu vo futbale Lionel Messi a Diego Maradona, to je pre Argentínu vo FootGolfe Christian Otero. Na šampionáte odohral tri osemnásťjamkové hry v súťaži jednotlivcov a dva v súťaži tímov.

Po majstrovstvách sveta som sa ešte zdržal v Buenos Aires a rozhodol som sa navštíviť Christiana Otera v prímorskom Mar del Plata, kde žije, podniká a hrá za klub Mar del Plata FootGolf. Jeho pradedo sa prisťahoval do Argentíny zo severného Talianska, takže Christian má dvojité občianstvo Argentína – Taliansko.

Počas jednodňového pobytu v Mar del Plata som mu položil exkluzívne pre PROFUTBAL.sk otázky nielen o FootGolfe, majstrovstvách sveta, ale aj o živote v meste a celkovo v Argentíne. V tomto jedinečnom rozhovore prinášam výber osemnástich otázok a odpovedí, rovnako, ako je jamiek počas jednej footgolfovej hry.

Ako vnímate svoje vlastné mesto Mar del Plata, čo pre vás znamená?
"Celý svoj život žijem v Mar del Plata. Je to veľmi pohodlné mesto, nie je veľmi veľké, za desať minúť som autom kdekoľvek. Vďaka FootGolfu som v posledných dvoch rokoch cestoval veľmi veľa po Argentíne, pretože máme našu tour na rozličných miestach. Buenos Aires je veľmi pekné, ale stresujúce mesto, a nám ľuďom z Mar del Plata stačí tam byť najviac dva či tri dni. A v Mar del Plata je aj chladnejšie o tri až štyri stupne ako v Buenos Aires. Máme tu veľmi dlhé pláže. Prevažná väčšina obyvateľov nášho mesta má španielskych a talianskych predkov. V súčasnosti tu žije trištvrte milióna obyvateľov."

Hovorí Christian Otero:

Kedy ste hrali na svojom prvom footgolfovom turnaji?
"Prostredníctvom reklamy na internete som našiel turnaj FootGolfu v Las Vegas, kde som si prvý raz zahral v novembri 2012. Vtedy som bol na dovolenke v USA, tak som to vyskúšal. Turnaj zorganizovala AFGL. Tam mi dali kontakt na footgolfovú asociáciu v Argentíne. Keď som sa vrátil do Mar del Plata, tak som sa porozprával o FootGolfe so svojím okruhom priateľov a rozhodli sme sa založiť klub Mar del Plata FootGolf. Zorganizovali sme najprv prvý turnaj, a samozrejme, potom aj klubovú ligu."

Aké dôvody vás viedli k tomu, že ste sa rozhodli zostať pri FootGolfe?
"Mám rád túto hru, atmosféru a ľudí. Prvé dva roky som precestoval tisíce kilometrov, aby som hral na turnajoch každý víkend. Hral som na približne 80 turnajoch a víťazný pohár zo svetového šampionátu je mojím päťdesiatym."

Ako ste sa pripravovali po celý rok 2015 na svetový šampionát?
"V minulom roku som odohral menej turnajov ako v predchádzajúcich rokoch, iba štrnásť. Mal som dobrý záver roka v národnej lige (Liga Nacional), odohral som národný pohár, ktorý bol kvalifikáciou na MS. Mojím cieľom bolo vyhrať domáci šampionát. Vyhral som šesť turnajov za sebou pred svetovým šampionátom. Výsledky mi dodali presvedčenie, že som na najlepšej ceste získať titul majstra sveta."

Ak sa uvažovalo v Argentíne o majstrovstvách sveta, čo malo väčšiu dôležitosť – zvíťaziť v súťaži jednotlivcov alebo v súťaži tímov?
"Chceli sme vyhrať vo všetkom, v čom sme hrali. Najprv sme sa potrebovali klasifikovať na základe individuálnych výkonov prvých štyroch najlepších hráčov z prvého dňa do najlepšej osmičky krajín. Po súťaži tímov bol zase väčší dôraz na súťaž jednotlivcov. Ako hráč som chcel vyhrať v oboch súťažiach, ale hlavné plány som mal pre súťaž jednotlivcov."

V tímovej súťaži ste boli lídrom Argentíny. V semifinále ste sa stretli s Veľkou Britániou a akékoľvek zápasy Argentína – Veľká Británia sa považujú za veľkú rivalitu najmä po roku 1982. Argentína po začiatku prehrávala. Potom však prišiel zlom v celom zápase. Čo za tým bolo? Tímový duch?
"Myslím, že sme začali veľmi zle. Po piatich jamkách sme prehrávali 4:11. Vedeli sme, že môžeme získať potom len desať bodov navyše. Bolo to veľmi ťažké, ale nemali sme už žiadnu inú možnosť, zápas sme museli otočiť okamžite. A urobili sme to. Ja som urobil birdie na jamke 14 (6:11), Luciano Braccani urobil birdie na 15 (8:11), následne aj Matías Perrone znížil na 10:11. Každý z hráčov sa pričinil o to, čo sa udialo. Boli to veľké momenty."

Vo finálovom zápase tímov Argentína – USA vám akosi osud neprial práve na posledných jamkách. Čo malo vplyv na prehru?
"Som si istý, že keby sme hrali znovu, neprehráme. Som si na sto percent istý. Možno sme boli unavení. Možno systém, že sme hrali dva zápasy v jeden deň, bol na nás priveľa. Hráči USA sa veľmi nepresadili v individuálnej časti svetového pohára, ako tím hrali veľmi dobre. Vo finále zahrali 13 – 14 birdie, ale ak by sme hrali znovu, tak ich porazíme. Ale to je FootGolf."

Ako ste vnímali Jána Kozáka ml. ako súpera vo finálovom kole?
"Meno Ján Kozák sme nevideli medzi hráčmi európskej FootGolfovej Tour, preto bol jeho výsledok po druhom kole, keď sa dostal do prvej štvorice, možno prekvapením. Samozrejme, vedeli sme, že je to bývalý úspešný futbalista a účastník MS 2010 vo futbale. V poslednom kole však mal smolu, lebo štyri až päť patov minul o jeden či dva centimetre. Možno by mal lepšie skóre a skončil by prinajmenšom na druhom mieste. Je to veľmi technický hráč. Možno by mal zmeniť prvý kop, pretože som ho vždy predbehol o desať až pätnásť metrov. Ale potom mal veľmi dobré nákopy k jamke a dobré patovanie. Som si istý, že Ján Kozák bude odteraz veľmi dôležitý hráč vo FootGolfe v budúcich rokoch."

Vo finále vás sprevádzali bolesti v nohe...
"Finále bolo mojou piatou osemnásťjamkovou hrou. Deň predtým som hral dva zápasy za Argentínu, semifinále s Veľkou Britániou a finále s USA, jedenásť a pol hodiny. Nemal som veľa času na oddych. Tretie finálové kolo som začal hrať s bolesťou v nohe, na prvej jamke sa ešte zväčšila. V ten deň som vedel, že je to moja jediná šanca. Preto som sa snažil hrať so srdcom a mentálne som sa snažil o potlačenie bolesti, aby som ju nevnímal."

Kedy ste začínali vo finále veriť, že by ste mohli byť majstrom sveta?
"Kľúčovou jamkou sa stala trinástka. Na nej som urobil birdie (1 pod par) a získal som výhodu dvoch kopov na druhého Enriqueho Reyesa. Pred poslednými jamkami mi to dalo dôležitú výhodu. Na šestnástej jamke zahral Enrique dvojité bogey (2 nad par). Napriek tomu, že som 16. a 17. jamku zahral boegey jeden nad par, už sa mi išlo dobre, lebo som mal náskok."

Čo zohralo podstatnú úlohu na ceste za titulom majstra sveta?
"Vždy verím a verím v seba. Mal som tri dobré dni na získanie titulu. Veľmi dobre som hral v prvý deň (65 kopov). Druhý mi veľmi nevyšiel (67 kopov). Skončil som prvý, bez toho aby som hral práve najlepšie (66 kopov). A vďaka tomu som zvíťazil."

Christian Otero bezprostredne po triumfe:

Ako vnímate blízkosť divákov, vytvára to na vás tlak?
"Samozrejme, je veľmi pekné hrať pred množstvom divákov. Neboli pre mňa žiadnym tlakom, pretože na mne bol tlak už od prvého dňa majstrovstiev sveta. Vedel som, že musím zvíťaziť. Rád hrám turnaje pred veľkým počtom divákov."

Nielen slovenskí hráči, ale aj ostatní vás radili spolu s Matíasom Perronem, Benom Clarkom a Paulom Oliverom medzi hlavných favoritov na titul nového majstra sveta. Vedeli ste o týchto úvahách? Ako to na vás vplývalo?
"Isteže. Vedel som o tom. Všetci v mojom okolí hovorili, že patrím ku kandidátom, že som najlepší hráč na svete. Vedel som o tom a musel som to dokázať na svetovom šampionáte. Bol to ohromný tlak, ale bol som presvedčený, že ak budem robiť to čo viem robiť, tak mám šancu vyhrať."

Aké to je pozerať sa na rebríčky, ktoré vediete?
"Šport je o súčasnosti. Každý víkend musíte potvrdzovať svoju pozíciu, že ste najlepší. Veľa ľudí hovorí, že som najlepší, ale musím to ukázať na trávniku. Teraz môžem povedať, že som bol najlepší a mal som to šťastie byť najlepší na majstrovstvách sveta."

Vo svetovom footgolfovom hnutí sa hovorí o snahách, aby sa FootGolf v budúcnosti stal olympijským športom. Akú má podľa vás FootGolf budúcnosť v tomto smere?
"Bolo by to fantastické. Som si istý, že v budúcnosti sa to udeje. Určite sa členmi svetovej federácie stane sto národných asociácií. Tento šport sa rozširuje po svete z roka na rok veľmi rýchlo a raz sa bude hrať aj na olympijskej úrovni."

Podľa najnovších informácií sa pripravuje model, že majstrovstvá sveta tímov a jednotlivcov budú oddelené a hrať sa bude v štvorročných cykloch, medzi ktorými bude dvojročný interval. O dva roky tak budú druhé majstrovstvá sveta v súťaži tímov. FootGolf tak absorboval tímovú súťaž z futbalu a individuálnu z golfu. Ako to vnímate?
"FootGolf je komplexný šport. Tímová súťaž bude mať v budúcnosti veľký úspech. Myslím si, že je veľmi dobré, že budú dva samostatné šampionáty. Jedinou opačnou alternatívou, ak by sa konali súťaže jednotlivcov a tímov predsa len na jednom šampionáte, tak by mal takýto turnaj trvať oveľa dlhšie, a nie iba päť dní. Nech sa prijme akékoľvek rozhodnutie, verím, že rozvoj FootGolfu pôjde správnou cestou a bude z neho v nadchádzajúcich rokoch oveľa masívnejší šport."

Aké máte plány po majstrovstvách sveta? Nebojíte sa, že po týchto MS bude na vás veľký lov?
"Pred majstrovstvami sveta bol na mne veľký tlak a záťaž. Teraz akoby som zhodil zo svojich pliec tridsaťkilogramový batoh. Budem si užívať viac oddychu. Môžem hrať lepšie ako predtým. Ako hráč chcem stále vyhrávať a vyhrať čo najviac turnajov. Preto musím vyberať aj také turnaje, ktoré sú dôležité, a na ktorých treba vyhrať. Určite ďalšiu motiváciu musím nasmerovať na nasledujúce majstrovstvá sveta. Preto sa treba udržiavať v dobrej fyzickej kondícii."

Ako sa podľa vás môže rozvíjať FootGolf na Slovensku po zisku tretieho miesta Jána Kozáka ml. v súťaži jednotlivcov a šiesteho miesta v súťaži tímov?
"Podľa môjho názoru treba zdynamizovať rozvoj FootGolfu. Národná asociácia by sa mala snažiť o podporu zo strany médií či vlády. Organizovať čo najviac kurzov, pritiahnuť ku športu deti. Rovnako tak je dôležité úspešne zorganizovať kolo európskej FootGolfovej Tour. Toto je cesta zvýšiť povedomie o FootGolfe vo vašej krajine."

Christian Otero ako fanúšik Slovenska:

Článok vznikol vďaka podpore: GOAL TRAVEL
Diskusia

Pridajte svoj komentár

Prispievate ako neregistrovaný návštevník. kliknite sem a prihláste sa !

Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:


doteraz je táto diskusia bez príspevkov, pridajte prvý práve Vy! :: ::
 

Posledné správy

To najlepšie z HOKEJ.sk

"Keď som počul, že zahlásili moje meno, bolo to neuveriteľné. Splnil sa mi sen. Je to pre mňa výnimočný moment, aj pre moju rodinu a priateľov, niečo, na čo si budem pamätať do konca života," uviedol Matthews
„V lige hrá veľmi veľa Kanaďanov, tí sú preferovaní. Hrá sa potom ich štýlom hry, pretože ide nie len o hráčov, ale aj o trénerov," konštatuje Marek Biro o EBEL v rozhovore pre hokej.sk
„Možno v mojej hre nebolo cítiť veľký pokrok, ale ja osobne sa cítim dozretejšie. Táto sezóna mi veľa dala a ja pevne verím, že v budúcej sezóne z toho budem čerpať a posuniem sa výkonnostne opäť o krok dopredu,“povedal Mislav Rosandič
Útočník Chicaga Patrick Kane sa stal hlavnou hviezdou slávnostného galavečera v Las Vegas, na ktorom sa odovzdávali individuálne ocenenia za sezónu 2015/2016 v zámorskej hokejovej NHL.
 

To najlepšie z F1.sk

foto
Lewis Hamilton: Konečne môžem byť sám sebou
"V škole ma šikanovali a preto som vždy bol v kúte. Potom som uvidel Muhammada Aliho a chcel som mať jeho sebadôveru a tú schopnosť nakopať hocikoho," hovorí.
foto
Abiteboul: Náklady musia ísť dole, lebo F1 zničí samú seba
"Investujeme nehorázne sumy, ale náš šport môže sledovať čoraz menej ľudí. To je predsa hlúposť. Z Formuly 1 musíme opäť spraviť obľúbený šport. Tak, ako Le Mans. Tam sú lístky lacné a preteky idú v telke," zdôraznil Cyril Abiteboul.
foto
Arrivabene o svojich jazdcoch: Milí a inteligentní chlapci
"Ich osobnosti sú odlišné. Kimi je väčší introvert, ale za posledný rok a pol začal viac komunikovať. Keď o niečom hovorí, vždy je veľmi presný. Sebastian je otvorený, puntičkársky a blázon do detailov," prezrádza Maurizio Arrivabene.
foto
Koho zamestná Ferrari po boku Vettela?
"Checo bojuje o kokpit vo Ferrari," potvrdil manažér Force Indie Andy Stevenson. "Je na to taký zameraný, ako ešte nikdy predtým. Počas každého tréningu sa pýta na to, ako je na tom v porovnaní s Hülkenbergom."
 

To najlepšie z auto.sk

foto
VIDEO: Skvelá reklama na Audi RS3 po boku Audi quattro v lese
Veľmi sa nám páči, ako niektoré automobilky s hrdosťou sebe vlastnou odkazujú aj v moderných autách na svoju súťažnú históriu. Medzi také jednoznačne patrí Audi
foto
Základný model Koenigseggu navrhol pätnásťročný dizajnér + FOTO
Hovoríme tu o automobile Koenigsegg Legera, možnom budúcom superšporte švédskej automobilky. Tento koncept totiž vznikol v hlave ešte len pätnásťročného tínedžera
foto
Brzdná doska skráti brzdnú dráhu až o 40 percent + VIDEO
Švédsky vývojár a výrobca komponentov pre autopriemysel Autoliv vyvinul nového pomocníka pre mestské brzdenie
foto
Lamborghini Aventador LP 700-4 s pekne ostrým výrazom + FOTO
Taliansky býk sa v Kanade dočkal úprav za využitia komponentov z Japonska a výsledkom je poriadne agresívny superšport
 

To najlepšie z mobil.sk

foto
VIDEO: Samsung Galaxy S6 a S6 edge prináša skvelý herný zážitok
Vlajkové lode Samsungu, Galaxy S6 a S6 edge, s vysoko výkonným procesorom a obrazovkou Quad HD vytvárajú výborne podmienky pre tie najlepšie pôžitky z mobilných hier
foto
V Orangei vyzbierali za štyri mesiace vyše 28 000 starých mobilov. Pomôžu tak Náruči záchrany
Dlhodobá ekologická akcia Orangeu Staré mobily sú na dve veci sa stále teší popularite. Od februára do konca mája v rámci nej zákazníci na predajné miesta priniesli viac ako 28-tisíc starých nepoužívaných mobilných telefónov
foto
ASUS rozmýšľa o kúpe HTC
Taiwanský podnik Asustek, ktorý je priekopníkom najmä v počítačovej výrobe, ale zastúpenie má aj na trhu so smartfónmi, či tabletmi prejavil záujem o kúpu tvorcu smartfónov HTC Corp
foto
Sony uvedie na trh Xperiu C4 Dual
Minulý týždeň Sony oznámilo predaj produktu Xperia C4 Dual. Zariadenie so službou dual-SIM sa uvedie do ponuky na indickom trhu už čoskoro
 

  Vy odporúčate ...
  Vyhľadávanie na Profutbal.sk
   
  Zápasy a výsledky
   
  Vygenerované za 55 ms. :: Country :: Region :: City